W tokajskim regionie winiarskim trwa winobranie, które w tym roku rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. We wsi Tarcal niemal wszędzie zebrano już część gron, chociaż owoce na najsłynniejsze tutejsze wino – aszu – będą gotowe do zerwania dopiero późną jesienią. "Zwykle zaczynamy winobranie po 20 września, ale w tym roku z powodu pogody – wiosna była bardzo sucha i ciepła, więc winogrona bardzo szybko się rozwijały – zaczęliśmy 3 września" – powiedział szef upraw winorośli i winiarz w wytwórni Kiralyudvar Szabolcs Juhasz.

Kiralyudvar to jedna z większych wytwórni regionu, sprzedająca większość win za granicą. Uprawia winorośl na 45 ha, a rocznie produkuje około 300 hektolitrów wina. Zwykle jest to 30-35 tys. butelek rocznie. Ale część wina sprzedajemy w beczkach innym winiarzom, którzy mogą je mieszać z innym winem - powiedział Juhasz.

Jak podkreśla, w całym regionie tokajskim typowa jest 80-procentowa dominacja szczepu furmint, w Kiralyudvar przypada na niego 75-80 proc. upraw, a 20 proc. na harslevelue i 2-3 proc. na sargamuskotaly. Z furmintu produkujemy cały wachlarz win - od wytrwanych po słodkie - mówi.

W słynnym winie tokajskim, tokaji aszu - do którego zbiera się owoce pokryte szlachetną pleśnią Botrytis cinerea, powodującą m.in. wzrost stężenia cukru i kwasów - można użyć wszystkich trzech wymienionych szczepów. Różnica jest taka, że smak aszu z furmintu jest bardziej pełny, a z harslevelue bardziej ziołowy. Ale świetnie wypadają także połączenia owoców różnego gatunku - mówi Juhasz.

W Kiralyudvar znaczną część palety stanowią wina wytrawne i wytrawny szampan, ale niewielki procent trunków to wina półwytrawne, półsłodkie, aszu oraz cuvee, tj. partie specjalne.

Staramy się wyprodukować wino czyste, zrównoważone, złożone, musi być napięte i móc się starzeć przez 20-30 lat - powiedział właściciel Kiralyudvar, Amerykanin Tony Hwang.

Na stałe pracuje tu 13-15 osób, a w okresie winobrania zatrudnianych jest dodatkowych 5-10. Jedna osoba może zebrać dziennie 200-400 kg. Winobranie odbywa się ręcznie, bo nie każda kiść się nadaje - podkreśla Juhasz.

Zwykle zbiór gron na wino wytrawne i szampana trwa w Kiralyudvar 12-15 dni, potem zaczyna się zbiór na wino półwytrawne, a na samym końcu - na aszu. W tym ostatnim wypadku trzeba poczekać, by jak najwięcej gron pokryło się szlachetną pleśnią. Ich zbiór może potrwać nawet do końca października - początku listopada.

Termin winobrania co roku jest inny. Szybkość dojrzewania winogron zależy nie tylko od pogody, ale również od wystawienia na światło słoneczne na danej parceli, a także od gleby.

(j.)