Zgodnie z Informacją o Realizacji Ustawy o Grach Hazardowych 2023 (Warszawa 2024 r.) wynika, że w 2023 roku wydano 446 zezwoleń na urządzanie loterii promocyjnych. Liczby pokazują, że zainteresowanie grami hazardowymi w Polsce jest co roku wyższe, niedziwne więc, że wielu przedsiębiorców decyduje się na wsparcie swoich działalności – sprzedaży, wizerunku – właśnie za pomocą loterii promocyjnych.
Decydując się na użycie narzędzia marketingowego w postaci loterii, należy sobie zadać kilka kluczowych pytań:
- jaki jest nasz cel
- do kogo jest kierowana
- jaki budżet pozwoli na przeprowadzenie loterii, która spełni oczekiwania - nasze i laureatów.
Kolejnym etapem będzie przemyślenie strategii, a w tym i mechanizmu loterii. Bardzo ważne, aby zasady aktywacji były przejrzyste dla uczestnika - im większy próg wejścia oraz skomplikowanie loterii, tym mniejsza szansa, że osiągniemy satysfakcjonujący nas wynik. Co więcej, UOKiK zbyt zawiłą mechanikę może uznać za wprowadzającą w błąd.
Zasady powinny być możliwie najbardziej intuicyjney i proste. Jeśli mamy wątpliwość, czy nasz pomysł sprawdzi się w praktyce, warto go skonsultować ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy na co dzień zajmują się organizacją loterii promocyjnych np. z łódzkiej Agencji Promocyjno-Reklamowej Smolar, ostatnio ponownie nagrodzonej Diamentem Forbesa, która zgodnie z Informacją o Realizacji Ustawy o Grach Hazardowych 2023 (Warszawa 2024 r.)znajduje się w czołówce podmiotów zajmujących się organizacją loterii na terenie całej Polski.
Dobrze przemyślana loteria ma szansę nie tylko chwilowo wpłynąć na wzrost sprzedaży produktów promocyjnych, ale również zapaść na dłużej w pamięci uczestników, wpływając na zwiększenie rozpoznawalności marki.
Dobrym rozwiązaniem jest również organizowanie cyklicznych loterii np. corocznych, które mogą stać się swoistym wydarzeniem oraz na które będą czekali konsumenci i klienci. Dzięki takim działaniom budujemy więź z klientami, którzy chętniej będą sięgać po nasze produkty/usługi oraz wzmacniamy ich przywiązanie do naszej marki.
Podsumowując, przed przystąpieniem do organizacji loterii promocyjnej należy wyznaczyć sobie cel i efekty, które chcemy osiągnąć. Następnie warto zgłosić się do specjalistów w tej dziedzinie, którzy pomogą nam w opracowaniu skutecznego mechanizmu promocji, a także wesprą nas, w dość skomplikowanej części formalno-prawnej, aby mieć pewność, że przeznaczone na tę aktywność środki przyniosą założone rezultaty, a nie starty - finansowe czy wizerunkowe. Dobrze przeprowadzona loteria potrafi być istotnym elementem w rozwoju naszej marki, warto więc zadbać, aby została zorganizowana w sposób profesjonalny.