Pierwsza na świecie internetowa książka - to pomysł młodych informatyków ze startupu Cleversan z łódzkiego Inkubatora Technologicznego. Każdy będzie mógł napisać swój akapit, który później będzie poddany pod głosowanie internautów. Na koniec "Projekt Dziedzictwo" - bo taki tytuł nosi książka - zostanie wydany w wersji papierowej. Dochód ze sprzedaży trafi do fundacji "Malala", która zajmuje się wyrównywaniem szans edukacyjnych na świecie.
Wszystko zaczęło się od przeczytania artykułu podsumowującego raport UNESCO, dotyczący programu "Edukacja dla wszystkich". Wynika z niego, że dostęp do edukacji, szczególnie dla kobiet, w wielu rejonach świata nadal jest bardzo ograniczony - opowiada pomysłodawczyni projektu Justyna Szrot z Cleversan Software. Zaczęliśmy zastanawiać się, co moglibyśmy stworzyć, aby pomóc wyrównywać szanse edukacyjne i tak narodził się "Projekt Dziedzictwo". Jesteśmy programistami, dlatego skupiliśmy się na portalu internetowym, który umożliwi internautom napisanie pierwszej w historii książki, która po pierwsze ma bardzo wielu autorów, a po drugie zostanie napisana wspólnie przez społeczność - tłumaczy Rafał Szymański z Cleversan Software.
Książka będzie powstawała podobnie do tego, w jaki sposób pisze się oprogramowanie komputerowe. Każdy będzie mógł zaproponować swoją wersję kontynuacji fabuły, swój akapit - dodaje Błażej Dunajczyk z Cleversan Software. Wystarczy założyć konto lub zalogować się przez Facebooka, Twittera, konto Google lub konto Microsoft na portalu internetowym, dedykowanym dla książki. Społeczność może czytać całą dotychczasową treść, a po zalogowaniu komentować i głosować na najciekawsze akapity wybierając kierunek dalszego rozwoju książki. Wersja testowa jest dostępna pod adresem: projectheritage.cleversan.com. Logować się będzie można od 1 marca 2016 r., a cały projekt powinien trwać pół roku.
Pomysłodawcy nie narzucają tematyki książki i poza korektą ortograficzną, nie przewidują ingerencji w treść. Oczywiście będą też zabezpieczenia przed treściami obraźliwymi, które będą zgłaszali zalogowani internauci. Po pomyślnym głosowaniu na zakończenie książki, powstały tekst zostanie oddany do profesjonalnego zredagowania i składu, a następnie wydany w kilku wersjach: cyfrowej, papierowej z miękką i twardą okładką oraz kolekcjonerskiej. Cały zysk ze sprzedaży powstałej w ten sposób książki, będzie przekazany na zwiększanie dostępności edukacji, kultury i nauki na świecie poprzez finansowanie i współfinansowanie budowy i remontów szkół, szkolenie kadry nauczycielskiej oraz osób wykluczonych społecznie ze względu na swój niski poziom wykształcenia. W ten cel wpisuje się Malala Fund.
(abs)