„Liczba zachorowań (na Covid-19 – red.) jest naprawdę bardzo mała. Ostatnią falę mamy za sobą. Tygodniowy poziom zakażeń utrzymuje się na poziomie 300 na dobę. Mamy poczucie, że sytuacja jest komfortowa” – mówił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany o sytuację związaną z pandemią koronawirusa w Polsce.
Robert Mazurek przytoczył swojemu gościowi apel ekspertów o przywrócenie masowego testowania na koronawirusa Covid-19. To daleko idący postulat. Pamiętajmy, że u lekarza rodzinnego możemy wykonać test. Jeśli mamy infekcję i nie jesteśmy pewni, z czego ona wynika, możemy u lekarza wykonać szybki test antygenowy, który pozwoli zidentyfikować, czy mamy do czynienia z Covid-19 - uspokaja minister zdrowia.
Jarosław Kaczyński powiedział, że studenci medycyny, którzy ukończyli studia w Polsce, ale chcą podjąć pracę za granicą, powinni pokryć koszty skończonych studiów. Robert Mazurek zapytał, czy taką opinię podziela też minister Adam Niedzielski.
Mamy rozwiązania, które można nazwać lojalnościowymi. Mamy tak w przypadku rezydentur, czyli tego, co się dzieje po skończeniu studiów. Jeżeli wybierze się priorytetową specjalizację, która wiąże się z wyższym stypendium dla rezydenta, to wiąże się to z pewnym obowiązkiem odpracowania tego - odpowiedział gość w Porannej rozmowie w RMF FM.
Kolejne rozwiązanie lojalnościowe związane jest z kredytem studenckim, który może zostać umorzony, jeżeli student podejmie pracę na 10 lat w publicznym systemie ochrony zdrowia. W pozostałych przypadkach, o możliwościach kształcenia i przemieszczania się, decydują dyrektywy unijne. Zwykłe studiowanie, na zasadach ogólnych, nie może być objęte zasadami lojalnościowymi - podkreślił minister zdrowia.
Gość Roberta Mazurka dodał, że trwają prace nad systemem stypendialnym, który pomagałby w studiowaniu, ale równocześnie byłby zobowiązaniem do odpracowania go w publicznej ochronie zdrowia.
Robert Mazurek zapytał swojego gościa, czy nie martwi się o poziom kształcenia lekarzy. Studia lekarskie pojawiają się nie tylko na uniwersytetach, ale też w mniejszych ośrodkach kształcenia.
Poziom kształcenia lekarzy absolutnie nie spadnie - zapewnił Adam Niedzielski. Nacisk na jakość w ostatnich latach jest zdecydowanie większy niż wcześniej - dodał.
Adam Niedzielski odpowiedział również na pytania o wprowadzenie ustawy dotyczącej powstania sieci onkologicznej, która ma zagwarantować pacjentom z nowotworem równy poziom leczenia w każdym ośrodku w Polsce. Będziemy płynnie przechodzić z pilotażu do rozwiązania systemowego. Projekt, który przygotowaliśmy, będzie rozpatrywany do końca listopada na Radzie Ministrów. Myślę, że każdy wykaże się dobrą wolą, mówię o Sejmie, Senacie i panu prezydencie, który jest wielkim zwolennikiem tego rozwiązania - stwierdził szef resortu zdrowia w Porannej rozmowie w RMF FM.
Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej. On przestaje być oparty na szpitalach i tych oddziałach dziennych czy całodobowych, które były jedynym miejscem, gdzie można było udzielić opieki. Dołożyliśmy segment w postaci poradni środowiskowych, które w tej chwili funkcjonują w 340 miejscach - mówił Adam Niedzielski w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM.
Minister zdrowia nie zgadza się z tezą, że psychiatria dziecięca w Polsce jest w dramatycznym stanie. Brakuje lekarzy, dlatego zmieniliśmy model świadczenia opieki psychiatrycznej, który w większym stopniu angażuje psychologów. Do tej pory rzeczywiście mieliśmy model oparty na szpitalach psychiatrycznych, gdzie dzieci były bezpośrednio przyjmowane, dochodziło do stygmatyzacji - stwierdził Niedzielski.