„Chciałbym powiedzieć dwie rzeczy: chcemy podziękować wszystkim rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych (…). Kościół jest z niepełnosprawnymi. Prowadzi 500 ośrodków i dzieł charytatywnych dla osób niepełnosprawnych. My kierujemy się Ewangelią” - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, odpowiadając na pytanie, gdzie jest Kościół w czasie protestu osób niepełnosprawnych. Pytany o to, czy któryś z biskupów może się podjąć mediacji podczas protestu, przyznał, że rodzice powinni liczyć na pomoc „państwa, Kościoła i społeczeństwa”. W rozmowie poruszono także temat niedawnej wypowiedzi papieża Franciszka, który przemawiając do włoskich biskupów, powiedział: "Nie można głosić ubóstwa i jednocześnie żyć jak faraon". „W polskim Kościele nie ma faraonów” - stwierdził rzecznik. Odniósł się również do kwestii zdjęć ogromnej posiadłości wartej kilka milionów złotych, w której - według „Newsweeka” - ma zamieszkać ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. „Ksiądz arcybiskup mówił o miejscu, które nie jest tym wskazanym przez gazetę. Nie rozmawiałem na ten temat z arcybiskupem” - stwierdził. Gość Marcina Zaborskiego odniósł się również do historii, według której papież Franciszek miał powiedzieć homoseksualnemu mężczyźnie - ofierze molestowania - że "Bóg kocha go takim, jakim jest". „Tak jak rzecznik Stolicy Apostolskiej nie komentował tych słów, tak samo ja nie mogę komentować rozmów prywatnych” - uznał.
Marcin Zaborski, RMF FM: Osoby niepełnosprawne protestują od ponad miesiąca na korytarzu sejmowym. Gdzie jest Kościół?
Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Na początku, odpowiadając na to pytanie: "gdzie jest Kościół?", chciałbym powiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. "Miłość czyni ten świat bardziej ludzkim" - to są słowa przewodniczącego Episkopatu. Druga sprawa - Kościół jest z niepełnosprawnymi prowadząc 500 ośrodków czy dzieł charytatywnych dla osób niepełnosprawnych. My kierujemy się Ewangelią.
To jasne, ale my rozmawiamy o proteście, o konkretnym problemie, z którym przychodzą rodzice do Sejmu i protestują. W Sejmie był kardynał Nycz, rozmawiał. Coś ta rozmowa dała?
Sejm jest na terenie Archidiecezji Warszawskiej, dlatego ks. kardynał Nycz był z wizytą duszpasterską - to jest jedna rzecz. Druga - chciałem zauważyć, że ks. arcybiskup Stanisław Gądecki jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wystąpił i powiedział jasno, że rodzice osób niepełnosprawnych powinni liczyć także na pomoc państwa, Kościoła i społeczeństwa.