Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało najnowsze, bogate w szczegóły zdjęcie Mgławicy Laguna. Wykonano je z pomocą VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium ESO Paranal w Chile w ramach jednego z jedenastu przeglądów nieba. Przeglądy te, prowadzone z pomocą teleskopów ESA dostarczą ogromne ilości publicznie dostępnych danych.
Mgławicę Laguna, znaną także jako Messier 8, oddaloną od nas około 5000 lat świetlnych, widać w gwiazdozbiorze Strzelca. To olbrzymi obłok o rozmiarach 100 lat świetlnych, w którym w pióropuszach gazu i pyłu formują się nowe gwiazdy, widać tam też młode gromady gwiazd. Zdjęcie wykonano w świetle widzialnym z pomocą teleskopu VST, jednego z dwóch dedykowanych teleskopów do przeglądów nieba. Drugi to teleskop VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy), rejestrujący promieniowanie podczerwone. Powiększenie zdjęcia pozwala na zbadanie wielu zakamarków tego fascynującego obiektu.
Przeglądy nieba mają pomóc w odpowiedzi na wiele ważnych pytań współczesnej astronomii. Chodzi głównie o naturę ciemnej energii, poszukiwanie jasnych kwazarów we wczesnym Wszechświecie i badanie struktury Drogi Mlecznej, poszukiwanie nietypowych, ukrytych obiektów, szczegółowe badanie sąsiednich Obłoków Magellana i wiele innych zagadnień. Astronomowie liczą, że przy okazji pojawią się też niespodzianki, historia astronomii pokazuje, że coś, czego nikt się nie spodziewał, często ma kluczowe znaczenie dla rozwoju badań astronomicznych.
TU znajdziesz zdjęcia mgławicy Laguna w przybliżeniu.
Oprócz dziewięciu fotograficznych przeglądów za pomocą VISTA i VST, prowadzone są jeszcze dwa dodatkowe przy użyciu innych teleskopów ESO. Jednym z nich jest Gaia-ESO Survey, który używa Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Paranal do wykonania mapy własności ponad 100 000 gwiazd w Drodze Mlecznej, a drugi (PESSTO) śledzi zmienne obiekty, takie jak supernowe, korzystając z Teleskopu Nowej Technologii (NTT) w La Silla.
Niektóre z przeglądów rozpoczęły się w 2010 roku, inne znacznie później, dane ze wszystkich są obecnie dostępne publicznie dla astronomów z całego świata poprzez Archiwum ESO. Takie publiczne przeglądy będą kontynuowane jeszcze przez wiele lat, a ich wyniki będą istotnym elementem astronomicznego dziedzictwa jeszcze przez dziesięciolecia.
Na podstawie informacji prasowej ESO.