11-tysięczny Czarnków był dziś bohaterem akcji Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Czarnków położony nad rzeką Noteć prawa miejskie uzyskał w 1397 roku. W "mieście z charakterem" gości dziś ekipa RMF FM. Mieszkańców i gości Czarnkowa zapraszamy na Plac Wolności - tam przez najbliższe kilka godzin będziemy bawić się w żółto-niebieskich barwach. W RMF FM opowiadamy Wam o historii Czarnkowa i jego atrakcjach.

11-tysięczny Czarnków był dziś bohaterem akcji Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Czarnków położony nad rzeką Noteć prawa miejskie uzyskał w 1397 roku. W "mieście z charakterem" gości dziś ekipa RMF FM. Mieszkańców i gości Czarnkowa zapraszamy na Plac Wolności  - tam przez najbliższe kilka godzin będziemy bawić się w żółto-niebieskich barwach. W RMF FM opowiadamy Wam o historii Czarnkowa i jego atrakcjach.
Twoje Miasto w RMF FM: Odwiedzamy zjawiskowy Czarnków /Michał Starowicz /RMF FM

Czarnków, położony w północnej części Wielkopolski, zwany jest "perłą nad Notecią". W centrum miasteczka stoi czołg T-34, który jest świadectwem ostatnich dni II wojny światowej. Co ciekawe, Czarnków położony z dala od gór ma... skocznię narciarską. 

Stanisław Czarnecki, który jeszcze jako uczeń w latach 60. uczestniczył w budowie skoczni, tłumaczy, że ten pomysł zrodził się w głowach dwóch miejscowych nauczycieli - Waleriana Kurzawy i Jana Ratajczaka.

Oni jeszcze przed wojną skakali na progach z innych górek. Skocznię w Czarnkowie oddano do użytku w 1964 roku. Rekordowy skok odbyła się w 1970, gdy skoczył Jan Mula - podkreśla. 

W tej chwili na skoczni nie da się skakać, ponieważ potrzebne są pieniądze na inwestycje, by zrewitalizować ten obiekt. 

W Czarnkowie zbudowano też nowoczesną marinę jachtową. Powstała ona na rzece Noteci, na szlaku międzynarodowym - trasie E70 łączącej Wisłę, Odrę i Wartę. Warto zaznaczyć, że do Czarnkowa drogą wodną przybywają nie tylko goście z Polski, ale także zza granicy. 

Czarnków jest miejscem dla ludzi aktywnych, takich jak rowerzyści, którzy często odwiedzają to miejsce. Dziś do miasteczka przybył Rodzinny Rajd Rowerowy. 

Trasa była niezbyt długa - około 40 km - ale wymagająca - mówi Paweł Zajda, jeden z uczestników imprezy. Jak dodaje, jest to już 15. edycja rajdu. W jego ramach, od kwietnia do października, odbywa się 8 wycieczek rowerowych. Zdarza się, że każdorazowo po ziemi nadnoteckiej na rowerach podróżuje nawet 200 osób. 

Tradycją w Czarnkowie od lat są pojawiające się przed Bożym Narodzeniem dziewczynki z zapałkami. Barwny charakter miasteczka uzupełniają festiwal tańca, rowerzyści czy bliźniacy.

Miasteczko może poszczycić się też pięknym 400-letnim kościołem oraz postacią, która zapisała się na kartach polskiej historii. Był nią Jan z Czarnkowa, autor słynnej "Kroniki" z XIV wieku.

Kronikarz pisał o końcowym okresie rządów Kazimierza Wielkiego, rządach Ludwika Andegaweńskiego oraz o okresie bezkrólewia, jakie nastało po śmierci Ludwiku Andegaweńskiego. Opisywał nie tylko życie mieszczan, dworzan, ale także zwykłych ludzi relacjonując, jak w tamtych czasach wyglądał powszedni dzień. 

(ph)