Jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Położone około 100 kilometrów od Warszawy, nad rzeką Łydynią. Może poszczycić się wyjątkową na skalę światową Wieżą Ciśnień i świetnie zachowanym gotyckim zamkiem, w którym Henryk Sienkiewicz umiejscowił część akcji "Krzyżaków", w tym pojedynek Zbyszka z Rotgierem! Bywa nazywane miastem miodem płynącym - nie dziwi więc pasieka na dachu Ratusza. W ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM zawitaliśmy do Ciechanowa!
...to fragment powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy", którego akcja rozgrywa się właśnie na terenie zamku w Ciechanowie.
Jego budowa rozpoczęła się około roku 1355. Zamek ciechanowski był praktycznie nie do zdobycia i nigdy nie został zajęty przez wrogów, chociaż takie próby podejmowali Krzyżacy, czego dowodem są znalezione w fosie zamkowej w trakcie badań archeologicznych dwa miecze i inne fragmenty uzbrojenia rycerzy zakonnych.
Zamek na przełomie XIV i XV wieku pełnił rolę obronnego zamku granicznego, ponieważ granica Państwa Krzyżackiego przebiegała wzdłuż rzeki, tuż za północnym murem zamku.
Z budowlą związana jest legenda o... tzw. żabusi. Swój początek ma ona w historii o kasztelanie, który dawno temu mieszkał w Ciechanowie ze swoją córką. Dziewczyna była piękna, a swoim wdziękiem i uśmiechem doprowadzała młodzieńców do szaleństwa. Niestety, w parze z jej niezwykłą urodą nie szła skromność. Młoda kasztelanka pełna była pychy, wszystkich traktowała z góry i łamała męskie serca bez chwili namysłu. Za karę została zamieniona w żabę. Podobno do dzisiaj można ją spotkać w okolicach ciechanowskiego zamku!
Inną znaną ciechanowską budowlą jest Wieża Ciśnień, która kilka lat temu zajęła piąte miejsce w rankingu najbardziej niezwykłych budowli portalu The World Geography! W plebiscycie pokonała wieże ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajlandii czy Kanady.
Wieża, zaprojektowana w 1972 roku przez architekta Jerzego Bogusławskiego, stoi w najwyżej położonym punkcie Ciechanowa. Wyglądem przypomina zbiornik z blachy stalowej o kształcie opony mającej średnicę 7 metrów i opartej na konstrukcji z 64 prostych rur. Całość sięga wysokości 22 metrów. Pompy i zawory umieszczone są w podziemnej komorze, ukrytej w płycie fundamentowej.
Tuż obok Wieży Ciśnień powstaje nowy budynek, w którym działać ma centrum nauki: Eksploratorium Matematyki i Techniki.
W pawilonie o powierzchni około 600 metrów kwadratowych znajdą się pomieszczenia edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne, rozwijające zainteresowania techniką, matematyką i innymi naukami ścisłymi.
Ciechanowski Park Nauki "Torus" zacznie działać na przełomie sierpnia i września, ma współpracować z warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
Jak zapowiada przedstawicielka Parku Marzena Lentowszczyk: To będzie miejsce, w którym można będzie wszystkiego dotknąć: dotknąć nauki, techniki. Nie będzie u nas eksponatów za szybą.
Dowiemy się wiele o architekturze, o tym, jak budowano mosty, jak budowano takie konstrukcje jak Wieża Ciśnień: ułożone na takich hiperbolach. Dowiemy się wiele o matematyce, ale też z iluzją - czyli wszystkimi złudzeniami optycznymi i takimi psikusami, które robi nam nasz mózg, gdy obserwujemy różne zjawiska przyrodnicze - opowiada nasza rozmówczyni.
...taką informację przekazał kilka dni temu ciechanowski urząd miasta, na którego dachu zamontowano przed rokiem pięć uli!
Obecnie żyje w nich około 100 tysięcy pszczół, a opiekuje się nimi wykwalifikowany pszczelarz, który odwiedza pasiekę co najmniej raz w tygodniu.
Wkrótce pszczół ma być jednak 350 tysięcy!