Australia nie będzie starać się o organizację piłkarskich mistrzostw świata w 2034 roku - poinformowała tamtejsza federacja. W tej sytuacji jedynym kandydatem jest Arabia Saudyjska. Dziś mija termin nadsyłana zgłoszeń.
"Rozważaliśmy możliwość złożenia oferty na organizację mistrzostw świata, ale po uwzględnieniu wszystkich czynników zdecydowaliśmy, że nie będziemy tego robić w przypadku turnieju w 2034 roku" - napisano w oświadczeniu Australijskiej Federacji Piłkarskiej.
Australia prowadziła rozmowy w sprawie zgłoszenia wspólnej kandydatury razem z Indonezją, Malezją i Singapurem. Jednak dziesięć dni temu Indonezja opowiedziała się za kandydaturą Arabii Saudyjskiej, oficjalnie popieraną przez Azjatycką Konfederację Piłki Nożnej.
Arabia Saudyjska zgłosiła się 4 października, w dniu ogłoszenia przez FIFA gospodarzy mundialu w 2030 roku.
Saudyjczycy ubiegali się o organizację imprezy już w 2030, wspólnie z Grecją i Egiptem, ale w czerwcu wycofano tę kandydaturę. Ateny uznały, że w obliczu trwającego kryzysu gospodarczego i politycznego nie jest to odpowiedni czas na podejmowanie obowiązków gospodarza imprezy tej rangi. Z podobnych względów Kair również wycofał swój akces.
W Arabii Saudyjskiej trwa natomiast koniunktura piłkarska. W tamtejszej lidze występują gwiazdy światowego futbolu, na czele z Cristiano Ronaldo, Karimem Benzemą i Neymarem, którym zaoferowano bajońskie kontrakty.
Zachętą dla Saudyjczyków był fragment komunikatu FIFA z 4 października, w którym, powołując się na zasadę rotacji kontynentów przy przyznawaniu praw gospodarzy MŚ, światowa federacja zaprosiła państwa członkowskie z Azji i Oceanii do składania wniosków o organizację w 2034 roku.
Mistrzostwa świata w 2030 roku zorganizują Maroko, Hiszpania i Portugalia, a pierwsze mecze zostaną rozegrane w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju. Będzie to pierwszy turniej mistrzowski na trzech kontynentach i w aż sześciu krajach.
Ostatni mundial zorganizował w 2022 roku sąsiad Arabii Saudyjskiej - Katar. Tytuł mistrzowski wywalczyła Argentyna. Kolejny turniej odbędzie się w 2026 roku w USA, Kanadzie i Meksyku.