Artur Hajzer, Janusz Gołąb, Adam Bielecki i Agnieszka Bielecka będą próbowali wejść ten zimy na Gasherbrum I. Szczyt położony w Karakorum jest jednym z czterech niezdobytych jeszcze zimą ośmiotysięczników. Uczestnicy wyprawy chcą zdobyć górę bez butli tlenowych. Do Pakistanu polecą pod koniec roku.
Na osiem spośród 14 ośmiotysięczników jako pierwsi wspięli się Polacy, w tym na jeden z Simone Moro. W 2009 roku Włoch udanie zaatakował z Denisem Urubko dziewiąty szczyt, a w tym roku 2 lutego, także z Kazachem i Amerykaninem Cory Richardsem - Gaszerbrum II (8035 m) - przypomniał podczas konferencji prasowej w Warszawie prezes Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz.
Niezdobyte zimą pozostają: Gasherbrum I, K2 (8611 m), Nanga Parbat (8126 m) i Broad Peak (8047 m).
Wspinaczka wysokogórska zimą wiąże się z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi. O tej porze roku, na wysokości powyżej siedmiu tysięcy metrów, prędkość wiatru może dochodzić nawet do 120 km na godzinę. Średnia temperatura to minus 40 stopni Celsjusza, ale ze względu na bardzo silne podmuchy odczuwalna temperatura jest na poziomie minus 70 stopni - powiedział kierownik wyprawy, 49-letni Artur Hajzer z Mikołowa.
Ze zdobywcą sześciu ośmiotysięczników wspinać się będą: 43-letni Janusz Gołąb z Gliwic, 28-letni Adam Bielecki z Tychów i jego siostra, 33-letnia Agnieszka Bielecka z Wrocławia.
Mała liczba członków ekipy ma być naszym atutem. Wzorujemy się tu na duecie Urubko - Moro. Nie zamierzamy korzystać z butli z tlenem - dodał Gołąb, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy.
Zdobywanie najwyższych szczytów zimą to pomysł Andrzeja Zawady (1928-2000). Ojciec polskiego himalaizmu był m.in. kierownikiem wyprawy, która jako pierwsza weszła zimą na Mount Everest w 1980 roku. Dokonali tego 17 lutego 1980 r. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.
W dużym stopniu to dzięki niemu Polacy należą do czołówki w zimowej wspinaczce wysokogórskiej. Chcemy nawiązać do dobrych tradycji i utrzymać pozycję lidera - wspomniał Artur Hajzer, inicjator i animator projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".
Gasherbrum I został zdobyty po raz pierwszy przez Amerykanów Andrew Kauffmana i Pete'a Schoeninga w lipcu 1958 roku. Pierwszymi Polakami na szczycie byli Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka, którzy zdobyli górę w 1983 roku. Dokonali tego w stylu alpejskim stylu, południowo-zachodnią ścianą.