UEFA złożyła pozew przeciw Spyrosowi Marangosowi za bezpodstawne oskarżenia o korupcję, do jakiej miało dojść przy wyborze gospodarza Euro 2012 roku. Pozew trafił do szwajcarskiej policji kryminalnej oraz cypryjskiej prokuratory generalnej. Tymczasem Transparency International zaoferowała pomoc Cypryjczykowi. Marangos twierdzi, że nie wierzy UEFA i dlatego nie przedstawił do tej pory dokumentów stanowiących dowody na korupcję.
Na to czekaliśmy. Europejskim władzom piłkarskim nie ufamy, ale chętnie wszystko przedstawimy przed wymiarem sprawiedliwości. Dokumenty ujawnimy wyłącznie na Cyprze, oczywiście obecny przy tym może być przedstawiciel UEFA - skomentowali postępowanie UEFA Marangos i jego adwokat Neoclis Neocleus.
Transparency International (TI) to międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne. Po oświadczeniu byłego skarbnika Cypryjskiej Federacji Piłkarskiej, że nie ufa on UEFA, TI zaproponowała mu pomoc.
Specjalizujemy się w tego typu sprawach i zapewniamy pełną dyskrecję. Nasi prawnicy mogą sprawdzić dowody i niezależnie stwierdzić, czy są one wiarygodne, nie ujawniając oczywiście, co się w nich znajduje - powiedziała rzeczniczka prasowa TI Anne Schwoelbe.
Śledztwo zatacza natomiast coraz szersze kręgi. Wczoraj o wszczęciu postępowania przeciwko prezesowi Rumuńskiej Federacji Piłkarskiej Mircei Sandu poinformował tamtejszy urząd antykorupcyjny (DNA).
Jak doniosła stacja telewizyjna "Realitatea TV", Sandu jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA w 2007 roku otrzymał dwa miliony euro za głos na kandydaturę Polski i Ukrainy. 58-letni prezes nie przyznał się do winy i zapowiedział prawne kroki przeciwko Marangosowi, który sprawił, że cała sprawa wyszła na jaw.
W "sprzedaż" praw do organizacji ME-2012 zamieszanych miało być przynajmniej pięciu członków Komitetu Wykonawczego UEFA. Do "transakcji" miało dojść w 2007 roku w jednej z cypryjskich kancelarii prawnych. Marangos podkreślił, że o całej sprawie poinformował władze UEFA już parę miesięcy temu.
18 kwietnia 2007 roku członkowie Komitetu Wykonawczego UEFA wybrali Polskę i Ukrainę na organizatorów Euro 2012 uznając, że wspólna kandydatura tych krajów jest lepsza niż włoska oraz chorwacko-węgierska.