Janusz Majer, himalaista i przyjaciel Artura Hajzera, będzie szefem programu Polski Himalaizm Zimowy. Decyzję tę ogłosił podczas 11. Festiwalu Górskiego w Krakowie. Jak dodał, program będzie nosił imię pomysłodawcy i inicjatora projektu, który zginął tego lata podczas zejścia z Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum.
W czasie panelu poświęconego tegorocznej zimowej wyprawie na Broad Peak, a także przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego po śmierci Artura Hajzera, Janusz Majer wyjaśnił, że chciałby aby w ramach PHZ realizowane były - oprócz zimowych ekspedycji - także wyprawy kobiece oraz małe wyprawy, których celem miałyby być nowe przejścia.
Nie chciałbym, by był to tylko program im. Artura Hajzera, skupiający się wokół organizacji zimowych wypraw na ośmiotysięczniki. Zależy mi na tym, żebyśmy finansowali też małe wyprawy, które będą działać w stylu alpejskim na trudnych technicznie drogach. Na początku na siedmiotysięcznikach. Druga sprawa to wspieranie wypraw kobiecych na ośmiotysięczniki - mówił Majer.
Pionierem polskiego zimowego wspinania w najwyższych górach świata był w latach osiemdziesiątych Andrzej Zawada. Trzy lata temu, po wielu latach przerwy w chodzeniu po górach, projekt zdobycia niezdobytych jeszcze zimą ośmiotysięczników podjął Artur Hajzer.
Wyprawom organizowanym przez niego w ramach PHZ udało się zimą zdobyć dwa ośmiotysięczniki. 9 marca 2012 roku pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum dokonali Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Blisko rok później - 5 marca - na szczycie niezdobytego zimą Broad Peak (8051 m), także w Karakorum, stanęli Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek oraz Adam Bielecki. Podczas zejścia zginęli Berbeka i Kowalski. Cztery miesiące później - 7 lipca - podczas schodzenia z obozu trzeciego do drugiego na Gaszerbrum I od ściany odpadł Artur Hajzer.
67-letni Janusz Majer, który obejmie teraz Polski Himalaizm Zimowy, to przyjaciel Artura Hajzera, a także jego wieloletni biznesowy partner. Był między innymi kierownikiem kilkunastu wypraw w najwyższe góry świata, w 1984 roku zdobył Broad Peak. Jak wyjaśnił na spotkaniu dotyczącym PHZ na Festiwalu Górskim w Krakowie, obecnie w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają konsultacje, co do finansowania programu. Szczegóły mamy poznać wkrótce.
Na dziesięć spośród 14 ośmiotysięczników zimą jako pierwsi wspięli się Polacy - m.in. 17 lutego 1980 roku na wierzchołku najwyższej góry świata stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Niezdobyte pozostały jeszcze dwie góry - Nanga Parbat (8126 m) i K2 (8611 m).
(MRod)