Już w czwartek wystartuje ósma odsłona sztandarowego festiwalu Lublina: Carnavalu Sztukmistrzów! Tegoroczna specjalna edycja nawiąże do Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta. Do Lublina zjadą setki artystów reprezentujących nurt sztuki nowego cyrku - najlepszych w tym fachu, a podziwiać ich będzie można na żywo na ulicach miasta. Co więcej: wielu cyrkowych sztuk będzie można spróbować osobiście - podczas licznych warsztatów!
Podczas VIII edycji Carnavalu Sztukmistrzów Lublin opanują kuglarze i klauni, ulice i place miasta zapełnią nieprzewidywalni grajkowie, nie zabraknie również wydarzeń dedykowanym dzieciom. Świat cyrkowy opanuje praktycznie całe centrum miasta: od Błoni pod Zamkiem poprzez Stare Miasto i plac Litewski aż po ulicę Wieniawską. Z okazji 700. urodzin miasta organizatorzy zaprojektowali na placu po Farze niezwykłą scenę: artystyczna konstrukcja ma przywoływać sylwetkę jednego z pierwszych lubelskich kościołów.
Jak co roku w ramach Carnavalu zaplanowano kilkadziesiąt występów, koncertów na żywo, warsztatów i wydarzeń dla dzieci.
Carnaval Sztukmistrzów jest jednym z symboli Lublina, wydarzeniem rozpoznawalnym już nie tylko w Polsce, ale też coraz częściej poza granicami naszego kraju. Co roku ściąga do Lublina coraz większą liczbę gości i artystów sztuki nowego cyrku. Przyciąga ich renoma festiwalu i sława występujących w oficjalnym programie gwiazd. To nas cieszy, bo oznacza, że formuła festiwalu się rozwija, a Lublin stał się ważnym punktem na światowej mapie nowego cyrku - podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Nad głowami widzów rozegra się Urban Highline Festival: to największy na świecie festiwal dla miłośników chodzenia po linach na wysokościach. W tym roku udział zgłosiło ponad 300 zawodników z 30 krajów. Akrobatyczne popisy odbędą się na 16 taśmach zawieszonych na wysokości od 11 do ponad 40 metrów. Pojedynki i tricki zobaczymy m.in. nad Rynkiem Starego Miasta, pomiędzy wieżą Trynitarską a archikatedrą, nad ulicą Wieniawską między biurowcami oraz pomiędzy Ratuszem a Bramą Krakowską nad ulicą Królewską.
Carnaval Sztukmistrzów to również muzyka na ulicy. W tym roku dla widzów festiwalu zagra pięć grup. Neljä Ässää zaprezentują szlagiery wszech czasów w niecodziennych aranżacjach. 3 Kings zagrają akustycznie, na dwóch saksofonach i perkusji, autorskie utwory w rytmach drum’n’base, disco i house. Kapela Timingeriu zaprezentuje utwory muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej: te popularne i te zupełnie nieznane. 14-osobowy francusko-belgijski band Orchestre international du VETEX spróbuje porwać publiczność połączeniem intensywnych melodii kolumbijskich i melancholijnych dźwięków bałkańskich z afroamerykańskim beatem. Rajzefiber zagra zaś własne kompozycje: na kontrabasie, banjo i ukulele.
Muzyka na żywo rozbrzmiewać będzie na placu po Farze, a późnymi wieczorami - w Klubie Festiwalowym "Bar Żongler", mieszczącym się na błoniach pod Zamkiem.
Dzieci każdego dnia będą mogły obejrzeć liczne przedstawienia, wziąć udział w warsztatach i bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych Klanzy na placu przed Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków. Niezwykłą atrakcją - jak zapewniają organizatorzy - będzie spektakl grupy Teatro Tatro ze Słowacji.
To, co wyróżnia Carnaval Sztukmistrzów wśród festiwali artystycznych, to energetyczna i radosna atmosfera, ale przede wszystkim najwyższy poziom prezentowanych spektakli. Tylko tutaj można w jednym miejscu obejrzeć światowe gwiazdy sztuki nowego cyrku i najlepsze przedstawienia - podkreśla dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów Rafał Sadownik.
Sprawdź program VIII Carnavalu Sztukmistrzów Lublin 2017! >>>>