1222 kozice zaobserwowano w Tatrach podczas jesiennego liczenia. Ponieważ to gatunek zagrożony wyginięciem, pracownicy polskiego i słowackiego parku narodowego dwa razy w roku podejmują się rachuby, ile osobników żyje w górach.
Najnowsze wyniki ich liczenia dają nadzieję na wzrost ich pogłowia - mówi Jarosław Rabiasz z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Przed rokiem w Tatrach dostrzeżono mniej kozic, a dokładnie 1095. Jak zaznaczył Jarosław Rabiasz liczenie kozic jest obarczone dużym ryzykiem błędu, bo wpływ na rzetelność obserwacji ma wiele czynników, m.in. pogoda, zachowanie zwierząt, liczba osób, które liczą.
Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.
Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce zwane capami żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.