Powiew świąt wielkanocnych w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Od dziś można tam oglądać wystawę „Pisanki i palmy wielkanocne”. Królują na niej jaja, zdobione różnymi - czasami zaskakującymi - technikami.

Na ekspozycji zaprezentowano atrybuty Wielkiej Nocy wykonane tradycyjnymi oraz współczesnymi technikami przez ponad 40 twórców głównie z terenu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Zwiedzający zobaczą pisanki misternie zdobione techniką batikową, rytowniczą i aplikacyjną, wśród nich jaja oklejane miniaturowymi wycinankami czy rdzeniem sitowia.

Pokazano też opolskie "kroszonki" i jaja ze zdobieniami nawiązującymi do motywów huculskich, suwalskich, rzeszowskich. Zwiedzających z pewnością zachwycą "petrykiwki" i wzory krymsko-tatarskie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO - podkreślono w komunikacie prasowym.

Stroiki i palmy

Na wystawie nie brakuje również barwnych stroików i palm świątecznych, kwiatów z bibuły, ptaszków z drewna i ceramiki, glinianych baranków oraz wielu innych ozdób wykorzystywanych do świątecznego przystrojenia domu. 

Pokazano także obrazy z kolekcji Muzeum Etnograficznego, których autorami są twórcy nieprofesjonalni, m.in. Bronisław Krawczuk, Władysław Luciński, Jan Pelczarski, Eugeniusz Marzec, Zygmunt Sarna, Andrzej Waligóra.

Tegoroczną ekspozycję wzbogaca prezentacja kartek świątecznych z lat 60. i 70. XX w. z kolekcji prof. Pawła Banasia. Pocztówki zaprojektowali najznamienitsi polscy ilustratorzy.

Wieloletnia tradycja

Wystawy poświęcone obrzędowości wielkanocnej są organizowane w Muzeum Etnograficznym już od ponad 50 lat. To ważne doświadczenie badawcze i antropologiczne, a także okazja do przyjrzenia się rozwojowi technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych, ich zmianom, kierunkom i artystycznym trendom, którym podlegają - tłumaczy kuratorka Agnieszka Szepetiuk-Barańska.

Rośnie kolejne pokolenie Dolnoślązaków, którzy nie wyobrażają sobie świętowania Wielkiej Nocy bez odwiedzenia wystawy oraz zakupienia pisanek i palm na kiermaszu, który jest jej swoistym zwieńczeniem. W tym roku kiermasz odbędzie się w sobotę 1 kwietnia, a wystawa będzie prezentowana do 6 kwietnia, niemal do samych świąt Wielkiej Nocy - podsumowuje kuratorka.