Dziś w Warszawie odbyły się - po raz pierwszy w historii - wielkie ćwiczenia powiadamiania mieszkańców. O godz. 11:00 i 12:00 zawyły syreny. Mieszkańcy stolicy otrzymali informację o testach - m.in. w formie alertu RCB.

Aby mieszkańcy wiedzieli, jak reagować

Celem takich ćwiczeń jak dzisiejsze jest test sprawności systemu, badanie skuteczności dotarcia do mieszkańców, a także oswojenie mieszkańców z wprowadzanymi działaniami.

Będziemy to ćwiczyć, aby mieszkańcy miasta byli gotowi na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować, kiedy pojawiają się różne sygnały alarmowe - wyjaśniał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Syreny, alert RCB, komunikaty

Syreny w całej Warszawie zawyły o godz. 11:00. Słychać je było przez 3 minuty. 

Mieszkańcy Warszawy dostali w związku z ćwiczeniami wiadomości wysłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także ostrzeżenia z warszawskiego i regionalnego systemu powiadomień. Ich przykładowa treść to: "Zachowaj spokój, włącz media, to są ćwiczenia".

Po godzinie nastąpiło odwołanie alarmu - również przez trzyminutowe wycie syren. 

Urząd Miasta będzie weryfikował, czy dzisiejszy alarm było słychać we wszystkich częściach Warszawy. Jak ustalił reporter RMF FM Kacper Wróblewski, w okolicach lotniska dźwięk syren był o godz. 11 ledwo słyszalny. Z kolei na ul Domaniewskiej, gdzie mieści się kilkanaście biurowców, wewnątrz budynków w ogóle nie było słychać alarmu. 

Zabytkowy tramwaj i rozmowy z ekspertami

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do soboty 12 października.

Po ulicach Warszawy jeździ zabytkowy, promocyjny tramwaj (w godz. 11:30 - 17:30). Można w nim porozmawiać z ekspertami Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami służb mundurowych. Tramwaj kursuje na trasie: plac Narutowicza, Filtrowa, Nowowiejska, al. Niepodległości, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, Marszałkowska, Nowowiejska, Filtrowa, plac Narutowicza.

Przez cały tydzień można odwiedzać także namiot w parku Świętokrzyskim (obok PKiN) z logo "Warszawa chroni". W godzinach 10 - 18 można tam porozmawiać z funkcjonariuszami służb i ekspertami z zakresu bezpieczeństwa.

Tydzień Bezpieczeństwa w Warszawie

Środa, 9 października w kalendarzu Tygodnia Bezpieczeństwa w Warszawie oznaczona jest jako Dzień Edukacji i Alarmowania. Co przewidziano w programie na kolejne dni?

Czwartek, 10 października to Dzień Bezpieczeństwa Kobiet. W tym dniu pokazy i krótkie instruktaże samoobrony dla kobiet realizowane przez Straż Miejską i policjantów odbędą się w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego (ul. Okopowa 55A), w godzinach 11 - 17.

Dzielnice zapraszają w godzinach 10-18, do specjalnych namiotów przygotowanych w związku z akcją:

  • Śródmieście (Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Emilii Plater 29), 
  • Bemowo (Park Górczewska, okolice Amfiteatru), 
  • Wola (Skwer Bohdana Lacherta przy głównym budynku Urzędu Dzielnicy Wola), 
  • Praga-Północ (parking przy budynku urzędu - ul. Kłopotowskiego 15 - od strony ul. Sierakowskiego), 
  • Białołęka (Park Magiczna jest przy ulicy Skarbka z Gór), 
  • Targówek (parking przed urzędem od strony wejścia do metra Kondratowicza).

Piątek, 11 października to Dzień Konsultacji. 

Od godz. 10 do 18 dzielnice zapraszają do odwiedzenia specjalnych namiotów:

  • Bielany (skwer bezpośrednio przylegający do budynku dzielnicowego ratusza - ul. Żeromskiego 29), 
  • Żoliborz (parking przed urzędem od strony ul. Słowackiego), 
  • Praga-Południe (Centrum Kultury w Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Podskarbińskiej 2), 
  • Rembertów (parking urzędu - róg ul. Konwisarskiej z al. Chruściela "Montera"), 
  • Wawer (parking przed urzędem dzielnicowym), 
  • Wesoła (parking przed urzędem dzielnicowym).

W sobotę, 12 października, w godz. 10-14, odbędzie się finałowy, rodzinny piknik w parku Świętokrzyskim. Podczas imprezy zaplanowano uroczyste wręczenie nagród w konkursie pn. "Służby mundurowe za 100 lat" organizowanego przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z warszawską strażą miejską, policją, strażą pożarną i "terytorialsami".