„To pierwsza taka wystawa na świecie” – tak o projekcie „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” mówią jej organizatorzy. Dzięki nowoczesnej technologii Digital Art 360 i pieczołowitej pracy fotografów, którzy wykonali blisko ćwierć miliona zdjęć sklepienia kaplicy, powstała niezwykła wystawa immersyjna, którą już od soboty będzie można oglądać na błoniach Stadionu Narodowego.

Każdego roku Muzea Watykańskie odwiedza ok. 5 milionów osób. Nic dziwnego, wnętrza Pałacu Watykańskiego, które zdobią freski malarza Michała Anioła, za każdym razem zapierają dech w piersi. 

Teraz, te niezwykłe dzieła będzie można zobaczyć nie wybierając się do Włoch. Wystarczy wybrać się na błonia Stadionu Narodowego, gdzie już od soboty będzie można oglądać immersyjną wystawę "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo".

Przygotowania do wystawy rozpoczęły się już 10 lat temu. Po latach starań o zgodę na sfotografowanie wnętrz Kaplicy Sykstyńskiej, w końcu organizatorzy dostali zielone światło i rozpoczął się czasochłonny proces dokumentacji. 

Ekipa przygotowująca projekt pracowała w Muzeach Watykańskich nocą, po wyjściu turystów. W trakcie 60 dni powstało ponad 270 tys. zdjęć, które oddają szczegóły fresków Michała Anioła w skali 1 do 1. Odtworzoną w całości kaplicę, ściany i sklepienie możemy oglądać dzięki powstałym specjalnie na tę wystawę projektorom.

Zobaczcie, jak wyglądają przygotowania do otwarcia wystawy i co dokładnie czeka na odwiedzających.

Wystawę w Warszawie będzie można oglądać do 10 lutego. Potem pojedzie ona m.in. do Krakowa, Gdańska, Poznania i Lublina. Jak mówią nam jej organizatorzy, możliwe że później pojedzie także w świat.

Opracowanie: