Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie otrzymał tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, przyznany przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Placówka w 2000 roku po raz pierwszy przeszła pozytywną ocenę w zakresie spełnienia kryteriów Szpitala Przyjaznego Dziecku i poprawności realizacji programu „Dziesięć Kroków do Udanego Karmienia Piersią”. Kolejne reoceny otrzymała w 2009 i 2015 roku. Obecnie otrzymała certyfikat po raz czwarty.
Przyznany certyfikat to międzynarodowe wyróżnienie potwierdzające, że szpital w Wejherowie zapewnia wysoki poziom standardu opieki nad kobietą rodzącą oraz jej dzieckiem po urodzeniu, a także zachowuje procedury sprzyjające karmieniu piersią.
„ Nie mogłoby się to odbyć bez codziennej i ciężkiej pracy osób zaangażowanych w opiekę nad dziećmi i ich mamami. Jako jeden z niewielu szpitali możemy pochwalić się takim certyfikatem” -mówi Jacek Pilarczyk, dyrektor ds. Medycznych w Szpitalu Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie, z którym rozmawiała Sylwia Kwiatkowska Łaźniak z RMF MAXXX.
Placówki medyczne przystępujące do realizacji programu w ramach inicjatywy Szpitala Przyjaznego Dziecku, mają obowiązek prowadzenia szkoleń dla kadry managerskiej i personelu położniczego. Każdy Szpital poddawany jest ocenie zewnętrznej i reocenie, potwierdzających czy placówka odpowiada kryteriom globalnym oraz czy w pełni spełnia warunki „Dziesięciu Kroków”.
„Wszystkie szpitale są przyjazne dziecku, ale szpitale które posiadają ten tytuł to takie, które mają jednolite procedury i sprzyjają karmieniu piersią, a zestaw tych procedur został zapisany przez światową organizację zdrowia”- dodaje Dr n.med. Marzena Kostuch Stowarzyszenie Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią w Warszawie.
„Te procedury zawarte są w „10 Krokach do Udanego Karmienia Piersią”. Na nie składają się liczne elementy: jak wyglądał poród, kiedy kobieta zaczęła karmić swoje dziecko piersią, czy dzieci są dokarmiane, jaki odsetek dzieci jest karmiony w szpitalu wyłącznie piersią, czy kobieta wie do kogo zgłosić się jeśli ma problem” -wylicza Marzena Kostuch.
"Dziesięć Kroków" to ujęty w punktach spis zasad postępowania, umożliwiających karmienie piersią. Proponowane rozwiązania są wprowadzane w poszczególnych szpitalach położniczych w ramach inicjatywy "Szpital Przyjazny Dziecku. Zasady postępowania ujęte w "Dziesięciu Krokach" zostały opracowane przez światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Po otrzymaniu certyfikatu, w kolejnych latach, placówki medyczne są regularnie, co 5 lat, kontrolowane w zakresie utrzymania niezbędnych standardów.
„Ponad 80 procent dzieci u nas narodzonych karmionych jest piersią, ale nie stosujemy terroru. Pacjentki, które nie chcą karmić, to na siłę nie zmuszamy. Wypracowaliśmy swoje sposoby, wspieramy kobiety, ważny jest kontakt –skóra do skóry- równie ważne jest kangurowanie dzieci przez mamy i ojców. O tym wszystkim mówimy rodzicom nowonarodzonych dzieci”- przyznaje Alicja Malinowska, położna laktacyjna w szpitalu w Wejherowie w rozmowie z naszą reporterką.
„Karmienie piersią obniża ryzyko wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy typu 2 w ciągu całego życia. Każdy kolejny miesiąc karmienia, zmniejsza także prawdopodobieństwo zachorowania na wiele nowotworów, w tym raka piersi, jajnika i macicy u mam” -mówi Dr n.med. Marzena Kostuch Stowarzyszenie Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią w Warszawie.
„Wykorzystujemy także pokarm z Banku Mleka Kobiecego dla noworodków przedwcześnie urodzonych. Mamy czas, żeby rozkręcić laktację u mamy. To pokarm najlepszy, najbezpieczniejszy” mówi Aneta Kunz, Pielęgniarka Oddziałowa z Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie.
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie jest jednym z dwóch w województwie pomorskim – po szpitalu na gdańskiej Zaspie, który otrzymał tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”.