Startuje 14. edycja kampanii Odważni Wygrywają. W tej akcji zachęca się mężczyzn do samobadania w ramach profilaktyki raka jądra. Gdyńska kampania promuje samobadanie, ale też zachowania prozdrowotne, jak aktywny styl życia.
Ten nowotwór dotyka bardzo młodych mężczyzn. Daje czasem bardzo nietypowe objawy, jak np. bóle podbrzusza, bóle kręgosłupa. W listopadzie będziemy zachęcać do aktywności fizycznej, bo to także profilaktyka zdrowotna. Są z nami rugbiści Arki Gdynia, są komandosi z Formozy. Na tych treningach występując z pozycji autorytetów mają większy zasięg w szerzeniu informacji jak ważne jest zdrowie i samobadanie - mówi Małgorzata Marmajewska, prezes fundacji "Gdyński Most Nadziei", koordynatorka kampanii "Odważni Wygrywają" w rozmowie z RMF MAXX.
W ramach akcji “Odważni wygrywają" zaplanowano trening z rugbistami Arki Gdynia oraz trening z komandosami Formozy.
To uświadomienie mężczyzn w tym jak ważna jest profilaktyka, a konkretnie samobadanie. Organizujemy wspólny trening z żołnierzami z naszej jednostki na plaży miejskiej w Gdyni w sobotę 4 listopada od godziny 10:00. Wszystkie osoby są bardzo mile widziane, także panie, bo to właśnie one mogą zachęcić swoich partnerów, by wyszli ze swojej strefy komfortu i zaczęli się badać. My też będziemy do tego przekonywać - mówi kmdr ppor. Michał Synak, rzecznik prasowy Jednostki Wojskowej Formoza.
Harmonogram bezpłatnych wydarzeń listopadowych w przestrzeni publicznej:
- 4 listopada godzina 10:00 - TRENING Z KOMANDOSAMI KRS Formoza - w tym roku w nowym miejscu: Plaża Miejska w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1;
- 13 listopada godzina 19:00 - TRENING RUGBY - ćwiczenia z czterokrotnym Mistrzem Polski - rugbistami z Rugby Club Arka Gdynia na Międzynarodowym Stadionie Rugby w Gdyni, ul. K. Górskiego;
- 19 listopada godzina 11:00 - ODWAŻNE MORSOWANIE - rozpoczęcie sezonu morsowania z trenerem Adrian Hoffman - Poziom Wyżej. Gdańsk Brzeźno, plaża, koniec ul. Hallera.
Ponadto w kilkunastu trójmiejskich restauracjach będą specjalne "odważne" dania, z których część dochodu będzie przekazana na cele edukacyjne kampanii "Odważni Wygrywają - profilaktyka raka jądra w szkołach".
Z naszych materiałów edukacyjnych mogą korzystać nauczyciele w szkołach w całym kraju. Uczeń dowiaduje się tego, że jest w grupie zagrożonej, ale to wcale nie oznacza, że zachoruje. Dowiaduje się jakie są czynniki ryzyka, na co ma zwracać uwagę, co może go zaniepokoić, jakie zmiany w ciele - tłumaczy Małgorzata Marmajewska.
W ramach projektu "Riviera Sztuki" w Centrum Riviera pojawi się wystawa fotografii. Przygotowuje ją fundacja "Kochasz Dopilnuj". Przez cały listopad będzie można zapoznać się z historiami osób, które wygrały z chorobą.
Temat profilaktyki raka jądra dotyczy głównie osób młodych, ponieważ rak jądra jest nowotworem najczęściej diagnozowanym u bardzo młodych mężczyzn.
Między 17. a 35. rokiem życia współczynnik zachorowalności jest najwyższy i sięga aż 25 procent. 14. edycja kampanii to szereg różnych, bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców Trójmiasta. Promujemy szczególnie inicjatywy w obszarze edukacyjnym - dodaje Marmajewska.
Regularne samobadanie pozwala na wczesne wykrycie raka jądra. W początkowym stadium jest on wyleczalny niemal w stu procentach.