Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte złożono trumny ze szczątkami żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku po agresji Niemiec na Polskę bronili półwyspu. "To ważna chwila dla rodzin westerplatczyków, ale to też bardzo ważny moment dla Polski" - mówił podczas uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
W ostatnim pożegnaniu bohaterów pierwszych dni II wojny światowej uczestniczyli krewni żołnierzy, przedstawiciele rządu i samorządów. Uroczystość miała charakter państwowy i odbyła się z zachowaniem wojskowego ceremoniału.
Rano w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odprawiona została msza żałobna, której przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. Po niej trumny umieszczone na pięciu wojskowych samochodach przejechały w kondukcie ulicami Gdańska na Westerplatte.
To ważna chwila dla rodzin westerplatczyków, ale to też bardzo ważny moment dla Polski - mówił prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślił, że obrona Westerplatte "jest symbolem sprawiedliwego czynu". Jest symbolem uczciwej walki, walki w obronie dobra. Jest symbolem rozpaczliwej obrony tego dobra aż do śmierci. Dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego bohaterstwa - dodał.
Odtąd na Westerplatte mamy prawdziwy, a nie tylko symboliczny cmentarz polskich bohaterów - podkreślił wiceminister kultury Jarosław Sellin. Przedtem spoczywał tu tylko dowódca obrony placówki mjr Henryk Sucharski, którego szczątki zostały sprowadzone w 1971 roku z Włoch, gdyż tam zmarł rok po wojnie. Od dziś dowódca będzie spoczywał obok swoich żołnierzy, których walki i śmierci był świadkiem - wskazał.
Czuję się dowartościowany. Nasza rodzina czekała na to - mówi reporterowi RMF FM Ryszard Bugajski, siostrzeniec majora Henryka Sucharskiego, dowódcy obroncy Westerplatte. Dodał, że jest pod wielkim wrażeniem uroczystości. To wielkie przeżycie, że nareszcie w spokoju po tylu latach ma swoje miejsce. I ja jestem spokojniejszy - mówił z kolei wnuk brata Adolfa Petzelta, jednego z odnalezionych i zidentyfikowanych w ostatnich latach obrońców Westerplatte.
Większość obrońców Westerplatte zginęła w trakcie bombardowania wartowni nr 5.
Ich szczątki zostały odnalezione w ramach badań archeologicznych prowadzonych na półwyspie w 2019 roku. Siedmiu z nich zostało zidentyfikowanych z imienia i nazwiska, dwóch pochowano jako osoby bezimienne. Na cmentarzu pochowany został także dowodzący obroną major Henryk Sucharski.
Na nowym Cmentarzu Wojska Polskiego spoczęli:
- Mjr Henryk Sucharski (1898-1946)
- Starszy legionista Zygmunt Zięba (1914-1939)
- Starszy legionista Ignacy Zatorski (1915 - 1939)
- Kapral Bronisław Perucki (1915 - 1939)
- Starszy strzelec Władysław Okrasa [Okraszewski] (1916 - 1939)
- Legionista Józef Kita (1915 - 1939)
- Kapral Jan Gębura (1915 - 1939)
- Plutonowy Adolf Petzelt (1906-1939)