Policja w Gdyni prowadzi dochodzenie w sprawie fałszywej zbiórki. Mężczyzna oszukał darczyńców na ponad 100 tys. złotych. Warto pomagać, ale zawsze warto sprawdzić, czy zbiórka pochodzi z legalnego źródła. W dzisiejszych czasach wiele organizacji charytatywnych posiada profile na mediach społecznościowych. Policja radzi, jak się zabezpieczyć, by nasze dobre serce nie wykorzystały osoby o złych intencjach.

Policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie oszustwa na szkodę darczyńców, którzy w okresie od grudnia 2017 roku do stycznia 2022 roku wpłacili środki pieniężne na zbiórkę "walka z nowotworem płuc" na portalu "pomagam.pl" - mówi RMF FM kom. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.

Mężczyzna założył zbiórkę pieniędzy i wprowadził wszystkich w błąd, pisząc nieprawdę o chorobie nowotworowej. W rezultacie na jego konto wpłynęło ponad 100000 zł. Śledczy ustalili, że doszło do około czterech tysięcy transakcji w kwotach od 1zł do 5000 zł.

Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa i posługiwania się fałszywym dokumentem. Zgodnie z wytycznymi sądu policjanci wciąż pracują nad tą sprawą, rozesłali maile do osób które dokonywały wpłat na tę zbiórkę oraz gromadzą materiał dowodowy, który umożliwi skierowanie sprawy do sądu - informuje Grunert.

Jak uniknąć oszustwa na zbiórkach?

By ochronić się przed fałszywymi zbiórkami warto sprawdzić, czy taka inicjatywa pochodzi z legalnego źródła. W dzisiejszych czasach wiele organizacji charytatywnych posiada profile na mediach społecznościowych. Warto spojrzeć na ich działalność, opinie oraz komunikaty, aby zweryfikować ich autentyczność.

Legalność danej zbiórki można sprawdzić na stronie MSWiA.

Zanim przekażesz choćby złotówkę na cele charytatywne, sprawdź, czy organizator jest tym, za kogo się podaje - ostrzega Karina Kamińska, oficer prasowa pomorskich policjantów.

rządowej wyszukiwarce firm znajdziemy wykaz wszystkich legalnie działających organizacji pożytku publicznego, które możesz wyszukać po nr NIP lub KRS.

Jeżeli nie przekazujemy środków bezpośrednio oficjalnej organizacji non-profit, zadajmy pytanie, w jaki sposób fundusze zostaną wykorzystane i co stanie się z ewentualną nadwyżką wpłat (np. czy zostaną one zwrócone darczyńcom, wykorzystane na pokrycie kosztów administracyjnych, czy też przekazane innej organizacji). Nie bójmy się zadawać pytań - zachęca Kamińska. 

Jeżeli przekazujesz datki na cele charytatywne za pośrednictwem witryny crowdfundingowej, staraj się przekazywać je tylko kampaniom oznaczonym, jako zweryfikowane. Masz wtedy pewność, że organizacja, na rzecz której zbierane są fundusze, rzeczywiście istnieje i działa legalnie. Przekaż darowiznę tylko na cele, które znasz i którym ufasz - dodaje policjantka.

Opracowanie: