Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry okuliści II Kliniki Okulistyki szpitala na szczecińskich Pomorzanach przeprowadzą bezpłatne, profilaktyczne badania przesiewowe w kierunku rozpoznania jaskry - choroby uchodzącej za jedną z najbardziej podstępnych w schorzeniach oczu. Często jest ona niestety zbyt późno diagnozowana.
Klinika Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie badania przesiewowe organizuje 16 marca, w godz. 8.30-15.00. Lekarze okuliści przeprowadzą diagnostykę w kierunku jaskry: zmierzone zostanie ciśnienie śródgałkowe oraz grubość rogówki (tzw. pachymetria), przeprowadzony zostanie wywiad z pacjentem oraz badanie dna oka pod kątem jaskry. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku, pacjenci otrzymają zalecenia i wskazania co do dalszego postępowania.
W ramach akcji lekarze przebadają ok. 20 zapisanych wcześniej osób.
Jaskra dotyka najczęściej osoby po 40. roku życia, ale zdarza się także u dzieci. Problem jaskry w naszym kraju może dotyczyć ok. 800 tys. osób, z czego tylko połowa jest zdiagnozowana. Często jest nazywana cichym zabójcą wzorku - aż u 90 proc. chorych przebiega bezobjawowo. Kiedy zauważamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, często choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku.
Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i regularne badania, które mogą pomóc ocalić wzrok. Każdy powinien przynajmniej raz w roku przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka, pochodzące z rodzin, w których została diagnozowana już jaskra, krótkowzroczność, zaburzenia krążenia, problemy z ciśnieniem tętniczym, bóle migrenowe i zbyt wysoki poziom cholesterolu nawet co 6 miesięcy.
Lekarze podkreślają, że jaskra jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną i drugą - po zaćmie - najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Według Światowej Organizacji Zdrowia jaskra jest dużo groźniejsza, ponieważ utrata wzroku, do której doprowadza, jest nieodwracalna.
Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Jaskry celem leczenia jest to przede wszystkim utrzymanie jakości życia pacjenta przez zachowanie funkcji widzenia oraz ochrona lub opóźnienie znacznego upośledzenia czynnościowego narządu wzroku.
Inicjatorem akcji badań profilaktycznych jest Zarząd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.