Sprzęt do zabezpieczenia i ratowania zabytków trafił do lwowskiego Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. To m.in. gaśnice, opakowania i materiały do pakowania dzieł sztuki.
Materiały posłużą do zabezpieczania zbiorów w związku z toczącą się w Ukrainie wojną. Pomoc zorganizował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przy wsparciu Muzeum Narodowego w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego, firmy developerskiej oraz osób prywatnych.
Cały czas jesteśmy w kontakcie z naszymi ukraińskimi partnerami. Od 1995 r. współpracujemy z wieloma instytucjami kultury z Ukrainy, oferowaliśmy im pomoc. Zgłosili, że teraz potrzebują właśnie takiego wsparcia technicznego, gaśnic i materiałów opakowaniowych - powiedziała dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbara Igielska.
Transport z materiałami odebrał dyrektor lwowskiego muzeum.
Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy istnieje od 1874 r. Początkowo działało jako Miejskie Muzeum Przemysłowe we Lwowie.
W 1951 roku połączono je m.in. z Muzeum Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki oraz z prywatnymi kolekcjami.
W muzeum znajdują się cenne zbiory m.in. światowej klasy rzemiosło artystyczne oraz unikatowa kolekcja plakatów. Część z nich można było oglądać na Zamku Książąt Pomorskich w 2020 roku podczas wystawy "Sztuka ulicy".