Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał w czwartek postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Rafako we wrześniu złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Wyznaczono też syndyka - został nim Wojciech Zymek.

Postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki wydał w czwartek XII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Na syndyka masy upadłościowej został wyznaczony Wojciech Zymek.

Kłopoty Rafako

Wniosek o ogłoszenie upadłości zarząd spółki złożył 26 września 2024 r. W październiku gliwicki sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku spółki przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

Rafako pod koniec września wskazywało na brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań, które pozwoliłyby na redukcję zadłużenia. To, według spółki, mogłoby pozwolić firmie odzyskać zdolność pozyskania finansowania zewnętrznego na realizację przyszłych zamówień.

"Wrogi krok"

Jak informował we wrześniu prezes spółki Maciej Stańczuk, ostateczną przyczyną decyzji o ogłoszeniu upadłości były działania spółki JSW Koks, która zdecydowała się wypowiedzieć prowadzone od dwóch lat mediacje przed Prokuratorią Generalną ws. budowy elektrociepłowni w Radlinie. 

JSW Koks pobrała z wpłaconej przez Rafako kaucji gwarancyjnej kwotę 20 milionów zł oraz zażądała wypłaty gwarancji w kwocie 35 mln zł. Gwarancja była zabezpieczeniem wykonania budowy elektrociepłowni w Radlinie. Bank, który udzielił gwarancji, wypłacił te środki - mówił we wrześniu Stańczuk.

Jak wskazał prezes, był to ze strony JSW Koks "wrogi krok", pozbawiający Rafako podstawowego źródła przychodów.

Spółka zatrudnia ok. 700 osób

W ubiegłym tygodniu Rafako, odnosząc się do medialnych doniesień, informowało, że zarząd firmy nie prowadził obecnie żadnych rozmów z przedstawicielami rządu, ARP, ani z innym podmiotem w sprawie dalszego funkcjonowania majątku spółki po ogłoszeniu upadłości.

Rafako to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Większość akcji należy - wg informacji zarządu - do obligatariuszy upadłej spółki PBG.

Rafako jest wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń dla energetyki. 

To jeden z największych pracodawców w regionie, zatrudnia niespełna 700 osób.