Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wydały dla centralnej i południowej części woj. śląskiego służby środowiskowe. W sobotę po południu jakość powietrza w regionie się pogarszała.
W sobotę o godz. 18. najgorsza sytuacja była w Cieszynie: chwilowy odczyt pokazywał tam 220 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza, podczas gdy w ciągu dnia 170-190 mikrogramów oraz w Jastrzębiu-Zdroju: 170 mikrogramów (wcześniej w sobotę 150-170 mikrogramów).
W nocy z piątku na sobotę najwyższe stężenie smogu pokazywała stacja pomiarowe w Rybniku: o godz. 1. w nocy wskazanie PM10 wyniosło tam 425 mikrogramów.
W sobotę, podobnie, jak w poprzednich dniach, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadomił o ryzyku wystąpienia na terenie woj. śląskiego przekroczenia poziomu alarmowego (150 mikrogramów na metr sześcienny) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Prognozowane przekroczenia poziomu alarmowego obejmują miasta: Częstochowa, Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Świętochłowice, Sosnowiec, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój Bielsko-Biała, a także powiaty: częstochowski, gliwicki, tarnogórski, będziński, raciborski, rybnicki, mikołowski, wodzisławski, pszczyński, bielski oraz cieszyński.
Na terenie tych miast i powiatów Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty.
W sobotę GIOŚ powiadomił o stwierdzonym dzień wcześniej przekroczeniu poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 na stacjach w: Rybniku (średniodobowo 187 mikrogramów), Częstochowie - stacja komunikacyjna (176 mikrogramów), Jastrzębiu-Zdroju - stacja komunikacyjna (173 mikrogramy) oraz Cieszynie (152 mikrogramy). Na tym obszarze mieszka 660 tys. osób
Stacje pomiarowe jakości powietrza odnotowują w ostatnich dniach bardzo złą jakość powietrza w wielu punktach woj. śląskiego. Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił na przestrzeni ostatnich dni praktycznie w całym regionie.
Jako przyczynę sytuacji wskazywane są "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz emisja z transportu".
W ostrzeżeniu na sobotę służby środowiskowe wskazały, że bardzo zła jakość powietrza prognozowana jest szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych i porannych.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).
Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza, ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby) wynosi zgodnie z przepisami 35.