Położona obok Jarosławia miejscowość Kidałowice (woj. podkarpackie) nie musi się już obawiać kranówki. Sanepid zmienił swoją decyzję dotyczącą przydatności wody do spożycia. Na dziś zapowiedziano pobranie próbek z sieci wodociągowej w Jarosławiu, w której stwierdzono obecność groźnych bakterii. Odkażanie sieci ma trwać do piątku. Wtedy też pobrane mają zostać następne próbki.
Wodociągowy kryzys w mającym 35 tys. mieszkańców Jarosławiu trwa od poniedziałku, gdy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat stwierdzający "brak przydatności wody do spożycia". Podstawą do takiej decyzji były badania przeprowadzone przez jarosławskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Próbki pobrano 7 i 8 października.
Szefowa sanepidu informuje, że sprawozdanie z badań, zawierające ich wyniki, datowane na 11 października, otrzymała w poniedziałek i tego samego dnia wydała komunikat dla mieszkańców.
Od tamtej pory mieszkańcy większości Jarosławia oraz miejscowości Munina nie mogą korzystać z wody z kranu, nawet po jej przegotowaniu, do celów spożywczych. Nie mogą się również w niej myć, używać jej do zmywania naczyń, ani robić prania. Mogą jedynie spłukiwać nią toalety lub myć podłogi.
Te ograniczenia nie dotyczą już Kidałowic. Sanepid postanowił, że ta miejscowość "zostaje wykluczona z obszaru objętego brakiem przydatności wody do spożycia". Oznacza to, że woda w Kidałowicach jest bezpieczna. Miejscowość jest bowiem zasilana z osobnej magistrali. O wykluczenie Kidałowic wystąpiło do sanepidu jarosławskie PWiK, które zwróciło uwagę na fakt, że miejscowość ma odrębną sieć.
Tymczasem w Jarosławiu trwa wyczekiwanie na efekty dezynfekcji sieci. Ta operacja, jak informuje PWiK, zaczęła się w poniedziałek. Dziś spółka poinformowała, że dezynfekcja i płukanie wodociągu potrwa do 18 października.
W środę pobrane mają być pierwsze próbki wody do badań trwających od 48 do 72 godzin. Dopiero po tym czasie będą znane wyniki. Drugie próbki mają być pobrane w piątek.
Do czasu potwierdzenia, że woda jest bezpieczna, utrzymane mają być obecne obostrzenia. Mieszkańcy mogą pobierać wodę z małych cystern o pojemności 3 tys. litrów oraz z 11 pojemników (tysiąclitrowych) ustawionych w różnych częściach miasta.
Na dziś zapowiedziano wystawienie dodatkowej cysterny samojezdnej na os. Kombatantów.