W Poznaniu trwają pionierskie badania nad ekologicznym paliwem lotniczym. Naukowcy z tamtejszej politechniki odkryli, że niektóre związki chemiczne pochodzące z odpadów po produkcji nabiału, mogą zostać wykorzystane np. w przemyśle rafineryjnym.
Naukowcy z Poznania odkryli, że niektóre związki chemiczne pochodzące z odpadów po produkcji nabiału, mogą być przydatne w przemyśle rafineryjnym. Jak się okazuje - z 10 litrów mleka zostaje nawet 9 litrów odpadów. W takim odpadzie jest mnóstwo związków, które można przekonwertować za pomocą mikroorganizmów - wyjaśnia dr Anna Duber z Politechniki Poznańskiej.
Mamy substrat, w tym przypadku serwatkę kwaśną. Dajemy odpowiednie warunki mikroorganizmom, które już tam są. One razem pracują, rozwijają się i produkują odpowiednie związki, na których nam zależy.
Naukowcy wykazali, że można w ten sposób produkować m.in. bioetanol czy biowodór. Na Politechnice Poznańskiej kwas kapronowy. Można wykorzystać w przemyśle chemicznym, kosmetycznym lub właśnie do produkcji paliw lotniczych - wyjaśnia dr Anna Duber z Politechniki Poznańskiej.
Opłacalność tych metod mają potwierdzić badania w dwóch reaktorach, które są własnie budowane w Poznaniu.