Po 18:00 nad Poznaniem przeszła gwałtowna ulewa, której towarzyszyło gradobicie. "Lotnisko w Poznaniu pod wodą, samoloty są opóźnione" - taką informację otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

Ulewa, która po 18:00 przeszła nad Poznaniem była niezwykle intensywna, mocno ograniczyła widoczność.

Kierowcy relacjonują w mediach społecznościowych, że część z nich zatrzymała się, bo jazda w takich warunkach była niemożliwa. W niektórych punktach miasta stanęły też tramwaje i autobusy.

Ulice zostały błyskawicznie zalane, studzienki nie nadążały z odbieraniem wody. W dodatku ulewie towarzyszyło gradobicie. 

Zalane lotnisko Ławica

Na Gorącą linię RMF FM otrzymaliśmy informację, że lotnisko w Poznaniu "znajduje się pod wodą", w związku z czym samoloty są opóźnione.

Woda poprzez pas lotniska przedostała się do niżej położonych obiektów terminala. Na miejscu są cztery jednostki straży pożarnej, wspierane lotniskowej straży. Wypompowywana jest tam woda - relacjonował wieczorem w RMF FM starszy brygadier Sławomir Brandt, pełniący obowiązki zastępcy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Na szczęście nie było potrzeby ewakuacji pasażerów czekających na loty.

Zdjęcia z zalanego lotniska Ławica w Poznaniu pokazali w także Lubuscy Łowcy Burz.

A tak wyglądały okolice stadionu Lecha Poznań:

"Przez Poznań przeszła superkomórka burzowa, która przyniosła ulewne opady deszczu, a także opad gradu o średnicy dochodzącej do 2,5 centymetrów (m.in. w dzielnicy Wilda)" - informują Polscy Łowcy Burz.

Jak informują na Facebooku PŁB, bardzo silne burze przechodzą również przez gminę Banie w pow. gryfińskim (woj. zachodniopomorskie), przez rejon Skwierzyny (woj. lubuskie) oraz Kędzierzyna-Koźla (woj. opolskie).

Burzowo w niemal całej Polsce. Po ulewie utrudnienia w stolicy

Dziś IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla prawie całego kraju. Strażacy wyjeżdżali już ponad 400 razy po po nawałnicach, które przechodzą nad Polską - głównie po to, by usunąć powalone przez wiatr drzewa oraz wypompować wodę z zalanych piwnic.

Według danych PSP, najwięcej interwencji było w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim.

W samej Warszawie strażacy odebrali ponad 40 zgłoszeń. Woda wdarła się na część ulic i posesji w stolicy. 

Największe utrudnienia były w Alei Prymasa Tysiąclecia - obok Dworca Zachodniego pod remontowanymi wiadukt. Tam tworzyły się największe korki. Poza tym woda wdarła się też na część ulic na Bielanach i na wiadukt przy stacji metra Młynów - informował o 17:00 reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. 

Sprawdź, gdzie jest burza

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.