Z początkiem września zwiedzać będzie można Kortosferę - centrum popularyzacji nauki i innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W położonym w akademickim Kortowie budynku znajduje się prawie 200 eksponatów dotyczących m.in. gleby, żywienia, człowieka, kosmosu i rolnictwa.
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie "Kortosfera" to pierwsza i jedyna instytucja popularyzująca naukę w regionie.
Każda z pięciu kondygnacji budynku poświęcona jest innemu zagadnieniu. Na parterze znajduje się "Podziemne królestwo", na pierwszym piętrze - "Sieję, więc jestem", na drugim - "Człowiek - istota jedząca" oraz "Laboratorium wysokich energii". Trzeci poziom to próba odpowiedzi na pytanie "Jak wyżywić przyszłość", a na czwartym czekają "Młodzi odkrywcy kosmosu". Działają tam specjalistyczne laboratoria, pracownia mikroskopowa i sale do pokazów naukowych.
Zwiedzanie Kortostrefy zaczynamy od poziomu zerowego. Tutaj wchodzi się m.in. do świata dżdżownic, mamy tutaj nawet żywe dżdżownice, które można obserwować przez szybę. Do tego m.in. królicza nora, a tutaj można zobaczyć, jak widzi kret - mówi Patrycja Bałabańska, edukatorka, która będzie oprowadzać wycieczki po Kortosferze.
Uczniowie, ale też i dorośli, którzy odwiedzać będą centrum na pewno będą szukać elementów interaktywnych. Ich na szczęście nie brakuje. Na poziomie dotyczącym rolnictwa można "wydoić" krowę i dowiedzieć się, ile mleka dają różne gatunki bydła. Jest też specjalna budka, w której można usłyszeć odgłosy z dawnego gospodarstwa rolnego. Jednocześnie to gra w odgadywanie dźwięków np. konia pijącego wodę, sieczkarni czy koszenia kosą.
Na kolejnym poziomie można poznać budowę człowieka. Mamy tutaj specjalny eksponat zatytułowany "Bogate wnętrze". Widzimy, z czego jesteśmy zbudowani. A tutaj na ścianie można chwycić ten sznurek i go rozwinąć. To pokazuje, jak długie są nasze jelita - mówi Bałabańska.
Wśród eksponatów są też misy z posiłkami w różnych dietach: cukrzycowej, wegańskiej, bezglutenowej.
Na najwyższym piętrze znajduje się jest strefa o kosmosie. Znajdziemy tam m.in. modele satelitów i statków kosmicznych, jest kosmiczny dance floor, gdzie można sobie przypomnieć, jak wygląda nasz układ słoneczny. Oczywiście nie mogło zabraknąć też teleskopu.
Obok tych eksponatów w Kortosferze jest też kilka profesjonalnych laboratoriów biochemicznych, gdzie grupy będą mogły przeprowadzać doświadczenia naukowe i bawić się różnymi eksperymentami.