Kolejne groźne ataki na pograniczu polsko-białoruskim. Jak dowiedziała się reporterka RMF FM, trzy duże grupy chciały dziś wedrzeć się na terytorium Polski.

Napastnicy, którzy próbują przekroczyć granicę polsko-białoruską, to grupy liczące po kilkadziesiąt osób. Są one niezwykle agresywne - przekazała rzeczniczka komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak.

Jak dowiedziała się reporterka RMF FM Magdalena Grajnert, tylko dziś granicę próbowało przekroczyć 150 osób.

W ciągu zaledwie kilku dni służby przy granicy, policjanci mieli kilka bardzo poważnych sytuacji. Musieli używać środków przymusu bezpośredniego wobec agresywnych migrantów. Obrzucają funkcjonariuszy nie tylko kamieniami i gałęziami, ale także jakimiś szklanymi przedmiotami, używają proc. Te ataki są bardzo agresywne - mówiła RMF FM rzeczniczka komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak.

Komendant Główny Policji i prokurator krajowy na granicy

Przy granicy trwa spotkanie przedstawicieli straży granicznej, wojska i policji przy polsko-białoruskiej granicy. Na miejscu jest Komendant Główny Policji (KGP) insp. Marek Boroń i prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ta wizyta ma właśnie związek z coraz poważniejszymi incydentami.

Rzeczniczka Komendy Głównej Policji mł. insp. Katarzyna Nowak poinformowała, że KGP spotka się w sobotę z policjantami, którzy od 4 czerwca pełnią służbę w pasie bezpośrednio przy polskiej granicy z Białorusią.

Jak podkreśliła rzeczniczka KGP, "policjanci każdego dnia skutecznie udaremniają próby siłowego nielegalnego przekroczenia granicy przez liczne grupy migrantów". Każdego dnia dochodzi do poważnych incydentów, w trakcie których funkcjonariusze zmuszeni są używać środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu i pieprzu - wskazała. Dodała, że uszkodzone zostały policyjne radiowozy przez rzucane w nie kamienie i gałęzie.

W poniedziałek prace nad uchwałą i RBN

W poniedziałek, 10 czerwca, w Białymstoku rząd ma się zająć m.in. przedłożonym przez MSWiA projektem uchwały w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Polski.

Także w poniedziałek w Białymstoku odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN) zwołane przez prezydenta. Podczas posiedzenia RBN dyskutowane mają być kwestie związane z inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy ws. działań organów władzy na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa; z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Opracowanie: