Sukcesem dwóch badaczek z Politechniki Lubelskiej zakończyła się Międzynarodowa Wystawa Kobiecych Wynalazków w Korei. Reprezentantki do Lublina wróciły ze złotymi medalami i nagrodą specjalną.
Docenione zostały wynalazki dr inż. Anety Tor-Świątek i dr inż. Magdaleny Zawady-Michałowskiej. Celem konkursu była promocja wynalazków, których autorami są kobiety. Konkurencja była duża, ponieważ w tegorocznej edycji wydarzenia zaprezentowano 318 rozwiązań z ponad 30 krajów.
W poniedziałek odbyła się prezentacja zwycięskich wynalazków - dotyczą one sposobu wytwarzania folii mikroporowatej oraz połączenia zatrzaskowego.
Sposób wytwarzania folii mikroporowatej, który został opracowany przez dr inż. Anetę Tor-Świątek, otrzymał złoty medal oraz nagrodę specjalną. Otrzymana folia jest jednocześnie cienkościenna i mikroporowata z porami zamkniętymi. Folia ma zmniejszoną masę i właściwości antybakteryjne.
Rozmieszczenie mikrosfer polimerowych jest w całym przekroju folii, bez naruszania jej ciągłości. Mikrosfery zmniejszają ilość zużytego tworzywa w procesie produkcji i przyspieszają proces degradacji. Folia może być stosowana w rolnictwie i ogrodnictwie do wykonania tuneli i opakowań.
Połączenie zatrzaskowe to projekt dr inż. Magdaleny Zawady-Michałowskiej, który zdobył złoty medal. Współautorami wynalazku są: prof. Józef Kuczmaszewski, dr inż. Paweł Pieśko, dr inż. Ireneusz Zagórski, mgr inż. Michał Leleń i mgr inż. Tomasz Warda. Rozwiązanie jest alternatywą dla klejenia, nitowania, klinczowania, czy też zgrzewania tarciowego. Pozwala ono na łączenie elementów wykonanych z metalu, znajdujących szerokie zastosowanie w lotnictwie.
Gospodarzem wystawy był Koreański Urząd Własności Intelektualnej (KIPO), zaś organizatorem Koreańskie Stowarzyszenie Kobiet Wynalazców (KWIA).
Tego rodzaju przedsięwzięcia są doskonałą okazją, by podkreślić rolę kobiet w świecie nauki. Rzadko zastanawiamy się, korzystając z jakiegoś urządzenia, kto go stworzył. Okazuje się, że w wielu przypadkach wynalazcami tych urządzeń były właśnie kobiety.