W ostatnim „Rankingu najlepszych miast do życia” przygotowanym przez Business Insider, Lublin zajął imponujące drugie miejsce, wyprzedzając inne duże metropolie, takie jak Warszawa czy Kraków. I rzeczywiście miasto ma sporo do zaoferowania, nie tylko studentom, tak jak utarło się do tej pory, ale też singlom, osobom starszym i rodzinom z dziećmi. Lublin może poszczycić się ogromnymi walorami kulturalnymi i turystycznymi, rozwijającym się rynkiem mieszkaniowym i większymi możliwościami zawodowymi. Czy warto osiedlić się tu na dłużej?
Lublin zachęca szeroką ofertą edukacyjną. Funkcjonuje tutaj wiele placówek na wysokim poziomie, takich jak m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Lubelscy studenci mają do wyboru edukację zarówno na innowacyjnych kierunkach, jak i bardziej tradycyjnych specjalizacjach. Dobre wykształcenie i nowe umiejętności przekładają się później na możliwości zdobycia lepszej pracy. Wielu absolwentów po skończeniu studiów nie wraca już do rodzinnych miast i nie przeprowadza się do większych ośrodków, tylko decyduje się na pozostanie w Lublinie i założenie rodziny. To z kolei generuje zapotrzebowanie na nowe mieszkania i wpływa na dynamiczny rozwój rynku nieruchomości i tutejszej gospodarki.
Osoby, które zdecydują się na stałe osiedlić w Lublinie, z pewnością nie będą tego żałowały, bo organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne, takie jak:
- koncerty,
- wernisaże,
- wystawy,
- festiwale,
- spektakle teatralne.
Dodatkowo sam Lublin jest niezwykle kameralnym i urokliwym miastem, w którym można poczuć ducha minionych stuleci. Pod jego murami znajdują się wiekowe tunele i piwnice, zachwyca też zabytkowa architektura odzwierciedlająca kulturę miasta. Nie sposób przejść obojętnie np. obok takich budowli, jak:
- Brama Krakowska,
- Wieża Trynitarska,
- Archikatedra Lubelska,
- Kaplica Trójcy Świętej.
Na terenie miasta działa też Muzeum Wsi Lubelskiej czy muzeum piwa, czyli Podziemia Browaru Perła.
Województwo lubelskie nadal nie jest bardzo popularnym kierunkiem podróżniczym, choć coraz więcej osób przekonuje się do jego ogromnych walorów przyrodniczych i turystycznych. Lublin jest świetną bazą wypadową do zwiedzania regionu, a odkryć można tu naprawdę sporo.
Po pierwsze niesamowite Roztocze, przez wielu nazywane polską Toskanią. Rzeka Wieprz wijąca się przez środek Roztoczańskiego Parku Narodowego oferuje nie tylko piękne widoki i możliwość podglądania przyrody, ale również atrakcje wodne, w postaci np. spływu kajakiem.
Po drugie, kolejne przepiękne i urokliwe miasta, takie jak Zamość czy Kazimierz Dolny, pełne klimatycznych knajpek, uliczek i restauracji.
Po trzecie — setki kilometrów ścieżek spacerowych i tras rowerowych. Lubelskie to z pewnością klejnot na mapie Polski!
A co z infrastrukturą na terenie miasta? Lublin od lat inwestuje w komunikację i rozwój transportu publicznego. Skorzystać można nie tylko z autobusów, ale też z trolejbusów. Dodatkowo, władze miasta zadbały o to, by wszystkie dzielnice były połączone z lubelskim centrum, co pozwala na sprawne przemieszczanie się pomiędzy różnymi osiedlami i częściami miasta. W Lublinie działa też sieć wypożyczalni jednośladów — Lubelski Rower Miejski. Miłośnicy ekologicznej jazdy na dwóch kółkach mają do wyboru blisko tysiąc rowerów.
Rynek nieruchomości w Lublinie rozwija się bardzo dynamicznie i ma sporo do zaoferowania. W mieście co rusz widać nowo powstające inwestycje deweloperskie, zarówno w prestiżowych lokalizacjach bliżej centrum, jak i na miejskich peryferiach, które oferują nowe mieszkania. Lublin i jego rynek pierwotny cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy stawiają na nowe, funkcjonalne projekty z proekologicznymi udogodnieniami i blisko terenów zielonych. W ramach inwestycji deweloperskich dostępne są zarówno kawalerki dla singli, jak i lokale 3-pokojowe lub 4-pokojowe mieszkania. Lublin, w porównaniu do innych dużych aglomeracji, wygrywa też w kategorii cena mieszkania. Z jednej strony tętni życiem, a z drugiej ma charakter spokojnej miejscowości, dlatego ceny lokali są tu wciąż na niższym poziomie.
Nieruchomość godna uwagi to Murapol Primo — nowa, a zarazem pierwsza inwestycja Grupy Murapol, ogólnopolskiego dewelopera mieszkaniowego, na mapie Lublina. To starannie zaprojektowane osiedle na terenie wypełnionej zielenią Bazylianówki, w południowo-zachodniej części dzielnicy Ponikwoda.
- To niezwykle atrakcyjna lokalizacja, po pierwsze, sąsiedztwo inwestycji będą stanowić kameralne domy jednorodzinne, a po drugie, przyszli mieszkańcy osiedla będą mogli korzystać z bogactwa atrakcji kulturalno-rozrywkowych w znajdującej się nieopodal Galerii Olimp. Usytuowanie Murapol Primo przy alei Spółdzielczości pracy pozwala też w zaledwie 5 minut dojechać do urokliwego Starego Miasta, jak i szybko wyjechać z Lublina za pomocą tras S12, al. Solidarności czy al. Tysiąclecia. Dodatkowo dzielnica Ponikwoda to obfite w zieleń tereny rekreacyjne. Mieszkańcy inwestycji kilkunastominutową przejażdżką rowerem dotrą do miejsc, takich jak Park Zawilcowa, Wąwóz Kalina, Park Czechów, Park Bronowice czy Ogród Saski. To świetna zachęta do aktywności fizycznej i rekreacji na świeżym powietrzu — mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Deweloper zaprojektował w ramach inwestycji ponad 330 mieszkań w dwóch 5- i 6-piętrowych budynkach. Oprócz tego, do dyspozycji klientów zostanie oddanych około 350 miejsc postojowych oraz przestronny plac zabaw dla najmłodszych lokatorów o rozległej powierzchni 680 m2. Kompaktowe i zróżnicowane układy kawalerek i 2-, 3- i 4-pokojowych mieszkań oraz nowoczesne rozwiązania odpowiedzą na potrzeby zarówno rodzin z dziećmi, jak i singli. To także ciekawa propozycja dla studentów z uwagi na położony nieopodal kampus Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Co ważne, lokale na wyższych kondygnacjach będą posiadały dodatkową przestrzeń w postaci nawet 2 balkonów, a te na parterach tarasy z ogródkami o powierzchni nawet 113 m2.
Nie można nie wspomnieć o zaprojektowaniu części wspólnych w obiektach w wysokim standardzie oraz o innowacyjnych udogodnieniach wdrożonych w budynkach i na terenie osiedla, takich jak pakiety antysmogowe w standardzie mieszkań, możliwość skorzystania ze smart home i stacja ładowania samochodów elektrycznych.