1 mln 191 tys. Ukraińców wjechało do tej pory do Polski przez przejścia graniczne na Lubelszczyźnie. Ale granicę w ostatnich dniach przekraczają nie tylko uchodźcy. Według informacji Straż Granicznej ostatniej doby było to 10 tys. 225 osób, z czego 4 tys. 600 to ci, którzy zadeklarowali, że są uchodźcami.
Na przejściach granicznych na Lubelszczyznie wciąż działa dziesięć punktów recepcyjnych, a jedenasty w urzędzie wojewódzkim - stacjonarny, ale równocześnie wirtualny dla tych, którzy łączą się z nim elektronicznie.
Ostatniej doby z punktów recepcyjnych w województwie skorzystało 1 tys. 400 osób. Najwięcej zameldowało się w punkcie recepcyjnym w hali MOSiR w Hrubieszowie 550. Wirtualny - punkt obsłużył 161 osób
Środki finansowe przekazujemy na bieżąco - mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. Samorządy dotąd otrzymały ok. 51 milionów złotych z rezerwy ogólnej i funduszu pomocy.
Na prowadzenie miejsc stałego zakwaterowania, punktów recepcyjnych i na wypłatę świadczeń pieniężnych dla osób, które przyjmują uchodźców wydano już ponad 19 milionów zł. Na wypłatę jednorazowych świadczeń - 300 złotych - ponad 9 milionów.
Wszystkie wnioski samorządów i podmiotów są na bieżąco realizowane. Jest plan finansowy i zapas pieniędzy na koncie - zapewnia wojewoda Sprawka. Województwo dysponuje 270 milionami, na razie wydano 51.
Z 17 tys. natychmiastowych dostępnych miejsc noclegowy, zajętych jest 9 tys. Oprócz tego jesteśmy w stanie szybko, w ciągu maksymalnie dwóch dni, uruchomić ponad 20 tys. miejsc - zapewnia wojewoda.
Duża część uchodźców wyjeżdża poza województwo. Do wczoraj na Lubelszczyźnie nadanych zostało ponad 30 tys. numerów PESEL. Najwięcej w Lublinie - ponad 2 tys. 400. W regionie powstało dziewięć dodatkowych punktów. Samorządy otrzymały 60 kompletów skanerów, komputerów i niezbędnego sprzętu, które trafiły do 20 urzędów. Oprócz tego 15 zestawów mobilnych. Trzy z nich są w Lublinie.
Na Lubelszczyźnie uczy się obecnie 7 tys. 38 ukraińskich uczniów. Szkoły mają na wprowadzenie danych do systemu siedem dni, więc liczba ta z pewnością jest wyższa. Do tej pory powstały 73 oddziały przygotowawcze, w tym pięć w liceach dla 1 tys. 76 uczniów. Pozostali uczniowie dołączyli do istniejących klas.
W Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie jest 175 zgłoszeń od pracodawców, którzy już zatrudnili uchodźców. Uchodźcy mogą zgłosić się do urzędu bezpośrednio lub korzystając z systemu. Do tej pory jako bezrobotne zarejestrowały się 143 osoby z Ukrainy. Są oferty pracy dla kobiet w takich branżach jak: usługi, handel, gastronomia, hotelarstwo, czyli tych, w których pracodawcy mieli problem z zatrudnieniem Polaków - mówiła Katarzyna Kępa, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.