Ogrody deszczowe, które powstają z roślinności przyspieszającej odparowywanie wody deszczowej - takie rozwiązanie po raz pierwszy w kraju zostanie zastosowane na Placu Wolności w Łodzi. Ten charakterystyczny plac miasta zupełnie zmieni wygląd i charakter. Teraz będzie zieloną ostoją.
W Łodzi powstaje zielony Plac Wolności. Trwają nasadzenia kolejnych drzew, które diametralnie odmienią oblicze tego słynnego miejsca na mapie Łodzi.
Kończy się modernizacja jednego z najważniejszych miejsc w Łodzi - Placu Wolności. Wykonawca prowadzi ostatnie roboty wykończeniowe i porządkowe.
Na finiszu są również prace przy montażu imiennych tabliczek, które stworzą pomnik 600 kostek na 600 lat Łodzi.
Pełną parą ruszyło sadzenie zieleni. Docelowo drzew będzie tu 64.
Obok wysokiej zieleni pojawi się kilka tysięcy krzewów. Będą to: hortensje, wierzby purpurowe, laurowiśnie wschodnie oraz wiele różnych gatunków bylin i traw ozdobnych (m.in.: krwawniki pospolite, liliowce i astry).
Po przebudowie zieleńce na Placu Wolności będą pełniły rolę rezerwuarów, gdzie woda deszczowa, zamiast być odprowadzana do kanalizacji deszczowej, zostanie zatrzymana w specjalnie zaprojektowanym podłożu.
Dodatkowo powstają tzw. ogrody deszczowe, w których znajduje się roślinność przyspieszająca odparowywanie wody deszczowej. To pierwsze tego typu rozwiązanie w kraju.
U podnóża słynnego pomnika Tadeusza Kościuszki tworzy się idealne miejsce dla imprez plenerowych i jarmarków. Na placu zamontowane zostaną również przyłącza prądu, żeby mogły sezonowo działać punkty handlowe.
Wartość inwestycji to 35,5 mln zł. Koniec zaplanowany jest za kilka tygodni.