​Nadzieja będzie tematem 22. Fotofestiwalu, który odbędzie się w Łodzi w czerwcu. Zaplanowano m.in. wystawę fotografii Zbigniewa Libery, Chrisa Niedenthala, Volkera Hinza, twórczości Grzegorza Przyborka oraz szereg wydarzeń o działaniu, współpracy i wierze w moc zmian.

Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania. Działanie nie jest możliwe bez nadziei. Zaprosiliśmy do współpracy artystów i artystki, którzy we współpracy z kuratorkami i kuratorami stworzyli siedem wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich powstała specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu. Prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie - zapowiedzieli Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska, odpowiedzialni za program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii organizowanego w Łodzi od 2001 roku.

Tegoroczna impreza poświęcona sztuce fotografii rozpocznie się 15 czerwca i potrwa 10 dni. Wystawy, które mają ukazać, że nawet w czasach największego mroku kryją się pozytywne scenariusze będzie można oglądać w pofabrycznych przestrzeniach na terenie całego miasta.

M.in. fotografka Nadege Mazars przybliży historię amazońskich plemion rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Cola. "Oro verde" duetu Florencia Grisanti i Tito Gonzalez opowie o tym, jak bunt zapoczątkowany przez Meksykanki doprowadził do usunięcia z miasta Cheran jednego z wielu groźnych karteli narkotykowych.

Z kolei uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Natomiast Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew, jako formę oporu wobec policji i znak sprzeciwu wobec koncepcji zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone.
Będą też wielkie nazwiska polskiej fotografii. M.in. będzie można zobaczyć wystawę retrospektywną Chrisa Niedenthala, fotoreportera aktywnego od końca lat 70. - dodała Szymańska.

Jakie jeszcze propozycje przygotowali organizatorzy?

Ważnym punktem programu będzie premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu fotografii Zbigniewa Libery. Wystawa w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi - miasta, z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty - podkreślił kurator wystawy Daniel Muzyczuk.

Kolejna duża wystawa indywidualna przedstawi prace Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty. Będzie to przegląd twórczości autora, począwszy od pierwszych kroków stawianych w Łodzi oraz w Arles we Francji, po ostatnie - nigdzie niepokazywane prace. Wystawa retrospektywna "Cisza" zaprezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - Ośrodku Propagandy Sztuki.

Z kolei na zdjęciach Volkera Hinza zaprezentowanych na wystawie "Area: Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka" goście Fotofestiwalu zobaczą gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones.

W Programie Otwartym będącym przekrojem najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii zaplanowano sześć projektów wybranych przez jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata. Podejmują one tematykę m.in.: realiów krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii.

Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.