W najbliższy czwartek wręczona zostanie Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Laureaci zostaną wyróżnieni w dwóch kategoriach „pisarstwo” i „inicjatywa społeczna”. Podczas uroczystej gali w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie nagrodzeni zostaną: Zbigniew Nosowski - dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma "Więź" oraz Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera zostanie wręczona po raz dwudziesty drugi - tym razem według nowego regulaminu, w którym zamiast trzech kategorii są dwie.
Nagroda jest moim zdaniem bardzo cenną i wspaniałą inicjatywą, która pokazuje, że wciąż wśród nas są ludzie, którzy starają się intensywnie myśleć. Niekoniecznie tak samo jak Józef Tischner, ale zadając sobie fundamentalne pytania, to znaczy te najprostsze opisuje - mówił w Radiu RMF24 prof. Łukasz Tischner, bratanek księdza Józefa. Nagroda ma dwie formuły nawiązujące do tytułu esejów Józefa Tischnera, czyli: myślenie według wartości i działanie według wartości. W tej pierwszej kategorii nagradzamy książki i publicystykę, które starają się pokazywać świat, kierując się myśleniem według wartości. Pokazują, że jakieś wspólne dobro jest istotne w myśleniu czy pisaniu, a nie wyłącznie błysk erudycji. A z drugiej strony, jeżeli chodzi o działanie według wartości, nagradzamy inicjatywy społeczne, duszpasterskie, które właśnie pokazują, jak radzić sobie z biedą świata - dodał prof. Łukasz Tischner.
W kategorii "pisarstwo" nagrodzony został w tym roku Zbigniew Nosowski - dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma "Więź", autor książki "Szukanie nadziei" (2021) oraz cyklu artykułów "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie".
To m.in. publikacje dotyczące nadużyć w Kościele, zwłaszcza afer pedofilskich. Ta jego publicystyka pokazuje z jednej strony odwagę i zaangażowanie, ale też takie głębokie poczucie, można powiedzieć aksjologiczne, że zło nazwane może nas wyzwalać - mówi bratanek księdza Tischnera.
W kategorii "inicjatywa społeczna" nagrodzono natomiast Grupę Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, czyli osoby i organizacje zaangażowane w pomoc ludziom uwięzionym w lasach na pograniczu polsko-białoruskim.
Za praktykowanie solidarności na granicy polsko-białoruskiej i pomoc migrantom uchodźcom wycieńczonym i często na granicy życia i śmierci po to, żeby ratować ich życie i przywracać ich społeczeństwu. Ich praktyka pokazuje, że nie możemy bliźnich dzielić na swoich i obcych - tłumaczy profesor.
Nowością będzie wykład tischnerowski, do wygłoszenia którego zaproszono znanego psychiatrę i psychoterapeutę Bogdana de Barbaro. Po wykładzie nastąpi uroczyste odczytanie werdyktu i wręczenie dyplomów oraz statuetek autorstwa Mariana Gromady.
Nagroda ma też wymiar finansowy, w każdej kategorii to 50 tysięcy złotych.
Laureaci wezmą udział w rozmowie, którą poprowadzi Wojciech Bonowicz. Całej uroczystości towarzyszyć będzie duet Chvost, grający "folk jutra", czyli muzykę etniczno-elektroniczną.
Galę wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. Józefa Tischnera odbędzie się w czwartek 24 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie (al. Jana Pawła II 232). Początek o godzinie 18.00.