W niedzielę poznamy zwycięzców tegorocznego 81. Konkursu Szopek Krakowskich. Ale już teraz część z tych pięknych budowli można podziwiać spacerując ulicami miasta. Są w witrynach sklepów, hoteli i restauracji oraz w podświetlanych gablotach na miejskich placach.
To kolejna edycja spacerów "Wokół szopki". Można je odbywać samotnie, z przyjaciółmi, z rodziną, w sposób zaplanowany albo całkowicie spontaniczny.
W miejscach publicznych eksponowane są szopki różnych rozmiarów, których twórcy brali udział w poprzednich edycjach konkursu. Ponieważ szopka krakowska różni się od wszystkich innych budowanych w okresie Bożego Narodzenia na świecie, warto przyjrzeć się z bliska detalom i postaciom w nich umieszczonych. Wspólnym mianownikiem wszystkich budowli są nawiązania do architektury Krakowa.
Szopki są m.in. na placu Szczepańskim, pl. Marii Magdaleny, pl. Matejki, u stóp Wzgórza Wawelskiego, obok Barbakany, przed Collegium Novum, w kilku bankach i sklepach.
10 szopek w dużych gablotach opatrzonych zostało QR kodem, który przenosi do nagrania audiodeskrypcji czyli opisu dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Audiodeskrypcja została przygotowana w języku polskim oraz angielskim przez audiodeskryptorkę Małgorzatę Hordyniec.
Dostępny jest także spacerownik online: Znajdziemy w nim nie tylko lokalizację 35 szopek i informacje o autorze dzieła, ale także opowieść o utworach muzycznych związanych z miejscem, w których stoi szopka.
Tegoroczna edycja spacerów "Wokół szopki" będzie mieć także odsłony specjalne:
- 14 grudnia, o godz. 12.00, z placu Świętego Ducha wyruszy spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Spacer jest bezpłatny, nie ma konieczności pobierania wejściówek.
- 17 i 26 grudnia odbędą się spacery z przewodnikiem szlakiem krakowskich szopek. Na spacery obowiązują zapisy i bilety w cenie 5zł, które można kupić na stronie kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji kbf: plus. Dla dzieci do trzeciego roku udział spacerze jest bezpłatny.
- 6 stycznia - spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, który poprowadzi nas muzycznym szlakiem "Wokół szopki". Wstęp na to wydarzenie jest wolny, a szczegółowe informacje dostępne będą na stronie muzeumkrakowa.pl.
Muzeum Krakowa zaprasza także na oglądanie wystawy pokonkursowej szopek do Pałacu Krzysztofory od 11 grudnia.