Ponad 15 tys. źle zaparkowanych hulajnóg elektrycznych usunęły w rok w Krakowie firmy, z którymi Zarząd Transportu Publicznego zawarł porozumienie na taką usługę.

Z krakowskich ulic w ciągu roku usunięto 15 tys. hulajnóg elektrycznych.

Miasto zdecydowało się na takie rozwiązanie w ubiegłym roku w związku z brakiem oczekiwanych regulacji ustawowych. Trzy firmy zajmujące się wynajmem hulajnóg elektrycznych usunęły od tego czasu na swój koszt pojazdy porzucone w miejscach nieprzeznaczonych do parkowania.

Miasto zaoszczędziło dzięki temu ponad 170 tys. zł, bo nie wydało ani złotówki na relokację jednośladów.

Porozumienie zostało zawarte przede wszystkim po to, aby rozwiązać problem hulajnóg porzucanych gdziekolwiek i by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.W

 W Krakowie są 323 wyznaczone punkty mobilności, w których można zaparkować i wypożyczyć hulajnogę. Ich mapa jest na stronie internetowej Zarządu Transportu Publicznego. Miejsca te są odpłatnie dzierżawione przez firmy, z którymi ZTP podpisało porozumienie.

Osoby, które widzą porzucone hulajnogi, powinny zgłaszać to, śląc e-mail na adres hulajnogi@ztp.krakow.pl. W wiadomości należy podać lokalizację źle zaparkowanego pojazdu i dołączyć jego zdjęcie.