W poniedziałek (12 lutego) Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna zapisy na VII Dyktando Krakowskie, które odbędzie się 9 marca. To kolejna edycja wydarzenia, w trakcie którego sprawdzić mogą się amatorzy języka ojczystego.
VII Dyktando Krakowskie zostanie przeprowadzone w dwóch kategoriach: "otwartej" (dla osób powyżej 15. roku życia) oraz "junior" (dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia). Zwycięzca kategorii "otwartej" otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii i atrakcyjne nagrody.
Nie zabraknie również tradycyjnych krakowskich obwarzanków oraz upominków dla wszystkich uczestników. VII Dyktando Krakowskie odbędzie się w sobotę, 9 marca 2024 roku, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tradycyjnie tekst dyktanda dla młodych mistrzów ortografii, jak i dla profesjonalistów napisze dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dyktando jest otwarte dla uczestników z całej Polski, a nawet z zagranicy, bo okazuje się, że od pierwszej edycji dyktanda mamy takich miłośników polszczyzny, którzy przyjeżdżają do nas np. z Budapesztu czy z Brukseli - mówi prof. Mirosława Mycawka.
Pytana, co sprawia uczestnikom najwięcej problemów profesor odpowiada bez wahania: wyrazy obcego pochodzenia.
Zwłaszcza z języka francuskiego. Kto nie zna języka francuskiego, ma z tym duże trudności, ale są też zapożyczenia z innych języków. I oczywiście kiedy piszemy coś dużą, a kiedy małą literą. Co pisać łącznie, co pisać oddzielnie? - wylicza autorka tekstu dyktanda.
Zapisy na VII Dyktando Krakowskie odbywa się poprzez formularz na stronie Miesiąca Języka Ojczystego: mjo.uj.edu.pl. Rejestracja odbywać się będzie w dwóch turach:
- I tura - 12.-22.02.2024;
- II tura - 26.02.-3.03.2024.
Dyktando to główne wydarzenie Miesiąca Języka Ojczystego, odbywającego się od 21 lutego do 21 marca 2024 roku, organizowane przez Wydział Polonistyki UJ.
W ramach MJO przeprowadzane są konkursy i warsztaty dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także konkurs na gadkę skierowany do szerszego grona odbiorców. Podczas całego MJO członkowie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ będą prowadzić językoznawcze warsztaty w małopolskich szkołach.