W Trzebini powstało dziś nowe zapadlisko - informację otrzymaliśmy na Gorącą Linię RMF FM. Potwierdziła nam to straż pożarna.
Jak poinformował st. kpt. Piotr Bębenek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, zgłoszenie do służb wpłynęło o 17:52. Na miejsce zdarzenia pojechały zastępy straży pożarnej z Chrzanowa i OSP Myślachowice.
Po przyjeździe strażacy zastali zapadlisko na nasypie kolejowym o średnicy około 8 metrów i głębokości ok. 6 metrów. Ziemia zapadła się koło torów kolejowych prowadzących w kierunku Elektrowni Siersza,
W wyniku zapadliska częściowo osunął się nasyp kolejowy. To jest na obszarze leśnym, około pół kilometra od cmentarza przy ul. Jana Pawła II w Trzebini - podał strażak.
O zdarzeniu poinformowano Spółkę Restrukturyzacji Kopalń i PKP Polskie Kolejowe.
St. kpt. Piotr Bębenek podał, że jest to 9. zapadlisko w tym rejonie.
Nikt nie ucierpiał w wyniku zapadnięcia się ziemi.
W sprawie nowego zapadliska w niedzielne popołudnie komunikat wydał Urząd Miasta i Gminy Trzebinia. Jak podano, "to spodziewana reaktywacja dawnego zapadliska na tym obszarze, o których na podstawie badań informował w piątek Główny Geolog Kraju".
Nasyp kolejowy, wraz z pobliskimi lasami, ogródkami działkowymi i południową częścią cmentarza w Gaju, zostały wskazane jako miejsca, gdzie należy spodziewać się kolejnych zapadlisk. Zarówno badania dla SRK jak i przedstawione przez Głównego Geologa Kraju wskazują te obszary jako najbardziej niebezpieczne i narażone na reaktywacje zapadlisk sprzed kilkudziesięciu lat - czytamy na profilu Trzebini na Facebooku.
Jak podkreślono w komunikacie: "Apelujemy o unikanie obecności w tych obszarach - zagrożenie występowaniem kolejnych zapadlisk na tym terenie jest bardzo wysokie".
W piątek w sprawie zapadlisk w Trzebini odbyło się specjalne posiedzenie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Jednym z uczestników dyskusji był wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
Skala zapadlisk w Trzebini jest dużo większa niż dotychczas sądzono. Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90 - czytamy we wstępnych wnioskach z badań.
W Trzebini przy osiedlu Gaj we wtorek rozpoczęło się wtłaczanie cementu mającego ustabilizować grunt.