Poza arenami, na których będą rozgrywane zawody podczas III Igrzysk Europejskich w Małopolsce powstanie kilkanaście stref kibica. Organizatorzy chcą, by klimat sportowej rywalizacji zagościł także w tych miejscowościach, w których nie będą odbywały się zawody.
Do Igrzysk pozostały dwa tygodnie. Rozpoczęliśmy ostatni, najbardziej intensywny etap przygotowań - mówił prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak. Jak podkreślił niemal wszystkie obiekty sportowe są już gotowe, trwają w nich ostatnie prace.
W Krakowie i innych miastach południowej Polski wystartować ma ponad siedem tysięcy zawodników. Stolica Małopolski będzie głównym ośrodkiem igrzysk, jednak zawody rozgrywane będą również w Bielsku-Białej, Chorzowie, Krynicy-Zdroju, Kryspinowie, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Tarnowie, Wrocławiu i Zakopanem.
Pierwsze ekipy sportowe przylecą do Krakowa 16 czerwca, a zawodnicy 18 czerwca. Sportowcy będą rywalizować w 29 dyscyplinach. Tymczasowe instalacje sportowe oraz trybuny na Rynku Głównym w Krakowie, będą rozkładane po przejściu korowodu Lajkonika, czyli od 16 czerwca.
Ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich odbędzie się na stadionie Wisły Kraków 21 czerwca. Prawa do transmisji wykupiły stacje w ponad 50 krajach, w tym m.in. kraje z Ameryki Południowej.
Wiemy że są dyscypliny, które są popularne w innych krajach, ale nie w Polsce. Tam rzeczywiście kibiców na trybunach może być mniej - przyznaje marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Chcemy, żeby cała Małopolska miała szansę żyć igrzyskami. W 9 miastach będą rozgrywane konkurencje sportowe, ale strefy kibica powstaną także w innych miejscach - dodał.
W konkursie zdecydowano, że strefy kibica powstaną w:
- Czarnym Dunajcu
- Gorlicach
- Iwkowej
- Gminie Kamienica
- Kluczach
- Lipnicy Wielkiej
- Miechowie
- Podegrodziu
- Rabie Wyżnej
- Szczawnicy
- Tarnowie
- Trzebini.
Na ten cel władze województwa przeznaczyły 1,2 mln złotych. Każda z gmin otrzyma 100 tys. zł dofinansowania.