Czapka maciejówka Legionów Polskich, szarfa z pogrzebu Władysława Beliny-Prażmowskiego i szabla po legioniście Ludwiku Angelusie - to tylko niektóre eksponaty z Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie, które trafiły pod opiekę specjalistów. Po konserwacji staną się one częścią nowej stałej wystawy w Domu Józefa Piłsudskiego na Oleandrach.
Pamiątki związane z Legionami zostały przejęte podczas przeprowadzonej w kwietniu egzekucji administracyjnej i jako depozyt są obecnie przechowywane w archiwum Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Dotychczasowe działania zmierzające do odzyskania i zabezpieczenia cennych pamiątek oraz historycznego budynku zostały podsumowane podczas briefingu, w którym uczestniczyli wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.
Długa droga dobiega kresu. Można powiedzieć, że jest to finał szczęśliwy. Po wielu latach odzyskaliśmy dobro publiczne - mówił minister Piotr Gliński.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w egzekucji administracyjnej. Wszystkie podejmowane działania prowadzone są sprawnie - powiedział o pracach przy eksponatach.
Odzyskane muzealia są w różnym stanie zachowania. Ze względu na ślady żerowania owadów poddano je kwarantannie. Przygotowywany jest proces fumigacji, polegający na usunięciu resztek owadów oraz zagrożeń mikrobiologicznych.
Po tych zabiegach pamiątki zostaną poddane konserwacji już w pracowniach konserwatorskich MNK w celu ich zabezpieczenia i przygotowania do planowanej, nowej ekspozycji.
Będzie to spektakularny oddział poświęcony historii wojskowości, historii Krakowa i historii artystów związanych z legionami. Bardzo się cieszę ze współpracy z Muzeum Krakowa przy organizacji tej wystawy - podkreśli; Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
O odzyskanie Domu im. Józefa Piłsudskiego przy Oleandrach miasto na drodze prawnej starało się od dwóch dekad.
Wiedzieliśmy o złym stanie obiektu i chcieliśmy otoczyć to historyczne miejsce należytą opieką. Pomimo utrudnień realizowaliśmy działania remontowe w zakresie, który był wówczas możliwy - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Teraz, kiedy posiadamy już klucze, zleciliśmy opracowanie kompletu przeglądów stanu technicznego, co pozwoli nam zaplanować kolejne konieczne prace. Mamy świadomość roli tego miejsca dla historii i kultury Krakowa oraz Polski - dodał.
W trakcie egzekucji zabezpieczono w sumie 192 muzealia. Wśród nich znajdują się między innymi dwa ołtarze polowe, sztandary Związków Legionistów z okresu dwudziestolecia międzywojennego z zachowanymi drzewcami, obrazy o tematyce legionowej i religijnej, rzeźbiarskie popiersia Józefa Piłsudskiego, zespół kart pocztowych i grafik, w tym karykatury legionowe autorstwa Henryka Hertz-Barwińskiego, a także elementy oporządzenia z okresu I i II wojny światowej, w tym zespół broni palnej.