Wielkie święto czytelnictwa już od czwartku w Krakowie. W hali EXPO Kraków odbędą się 26. Międzynarodowe Targi Książki z udziałem 700 autorów i 470 wystawców. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w sposób szczególny akcentowany będzie Rok Wisławy Szymborskiej.
Słowa jej wiersza "Urodziny" są mottem targów i to wybór nieprzypadkowy, bo w tym roku przypada 100. rocznica urodzin noblistki.
Kraków jest Miastem Literatury UNESCO. W tym samy czasie odbywają się 26. Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Conrada - mówiła reporterowi RMF FM Markowie Wiosło prezes Targów Książki Grażyna Grabowska. W 2022 roku Targi odwiedziło ponad 50 tys. osób. Organizatorzy i tym razem spodziewają się podobnej liczby czytelników.
Gośćmi Targów będzie w tym roku ponad 700 autorów.
Spotkania z nimi będą się odbywały w salach seminaryjnych i na dwóch scenach oraz w specjalnej postawionej w tym celu hali namiotowej Karpaty - zapowiada komisarz Targów Książki Małgorzata Downar. Do niektórych autorów będą obowiązywały wejściówki, które można pobrać, kupując bilet. Chcemy uniknąć kolejek i tłumów - dodała kurator.
Czytelnicy spotkają m.in.: Katarzynę Bondę, prof. Jerzego Bralczyka, Maxa Cegielskiego, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Marka Krajewskiego, Katarzynę Nosowską, Łukasza Orbitowskiego, Grzegorza Piątka, Katarzynę Puzyńską, Radka Raka, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Michała Witkowskiego, Janusza L. Wiśniewskiego i Jakuba Żulczyka.
Targi Książki w Krakowie odwiedzała też noblistka. Jedną z jej wizyt wspomina prezes Grażyna Grabowska.
Poetka odwiedziła nas jeszcze, kiedy Targi odbywały się w obiekcie przy ul. Zapolskiej. Przybiegł zaaferowany pracownik ochrony i mówi: rany boskie w kolejce po bilet stoi Wisława Szymborska. Pobiegliśmy tam szybko. Tak, w kolejce stała Wisława Szymborska. Nie upomniała się o zaproszenie u swojego wydawcy. Nie czuła się uprawomocniona do tego, żeby wejść na targi inaczej niż każdy czytelnik. To było po prostu piękne, ona taka była - opowiada prezes Grażyna Grabowska.
Motto Targów oraz ich strona graficzna nawiązuje do twórczości i postaci noblistki. Czytelnicy będą mogli zobaczyć wystawę przygotowaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej i wziąć udział w spotkaniu z Michałem Rusinkiem i Joanną Szczęsną.
W tym roku zostaną wprowadzone limity wejść na targi oraz bezpłatne vouchery na wybrane spotkania z autorami podpisującymi książki. Dlatego planując wizytę na Targach, warto zapoznać się harmonogramem spotkań.
Informacje, na które spotkania trzeba pobrać voucher i jak to zrobić znajdziecie tutaj.
Zmiany organizacyjne obejmą również strefę wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz osób kupujących bilety w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu - podobnie jak w latach poprzednich - będzie prowadzona kontrola osób i wnoszonych przedmiotów.
W sobotę i niedzielę dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów zostanie uruchomione osobne wejście.
Ważna zmiana na Targach to możliwość wyjścia z hali i powrotu. Wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony taki zamiar, żeby otrzymać pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia.
Organizatorzy postanowili zlokalizować na terenie targów Punkt Wysyłki Książek, w którym będzie można je nadać zamiast dźwigać.
Targi Książki odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9. Rozpoczną się 26 października i potrwają cztery dni.
W czwartek i w niedzielę można odwiedzać stoiska od 10.00 do 17.00, w piątek i w sobotę od 10.00 do 19.00.