Do niedzielnego wieczora trwa cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji i publikowanie sondaży. Za zlekceważenie tych zakazów grożą surowe kary.

Do niedzielnego wieczora trwa cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi. W tym czasie zabronione jest prowadzenie agitacji i publikowanie sondaży. Za zlekceważenie tych zakazów grożą surowe kary.
Przygotowania lokalu wyborczego Obwodowej Komisji Wyborczej nr 10 w Żurawicy na Podkarpaciu /PAP/Darek Delmanowicz /PAP

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości uzależnionej od przewinienia. Zgodnie z Kodeksem wyborczym kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej podlega grzywnie od 500 tys. do 1 mln zł.

Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania w wyborach parlamentarnych - jest ono planowane na godz. 21.

Jak oddać ważny głos?

Niedzielne głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21. Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument ze zdjęciem.

Karta w wyborach do Sejmu jest biała i składa się z kilku lub kilkunastu stron, w zależności od liczby komitetów startujących w danym okręgu. Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja głosowania, czyli informacja, jak oddać ważny głos. Kolejna kartka to spis treści, czyli lista komitetów, które umieszczone są na karcie. Kolejne kartki to listy kandydatów na posłów.

Żeby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jedną listę i na niej wybieramy jednego kandydata. Wyboru dokonujemy stawiając znak "x" lub "+" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki.


Z kolei karta do głosowania w wyborach do Senatu jest żółta i jednostronicowa. Na tej karcie także wybieramy też jednego kandydata. Także na karcie w wyborach do Senatu głos oddajemy stawiając znak "x" lub znak "+" przy nazwisku wybranego kandydata. Warunkiem ważności głosu jest to, by były to dwie przecinające się w obrębie kratki linie.

PKW zachęciła wyborców do dokładnego przeczytania instrukcji znajdującej się na karcie głosowania, która daje wyraźne wskazówki, w jaki sposób uniknąć nieważności głosu.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. obwodach głosowania.

(mn)