System informatyczny stworzony przez Państwową Komisję Wyborczą zostanie w pełnym zakresie użyty podczas wyborów do parlamentu. Tak zdecydowali sędziowie z PKW, którzy zapewniają, że system przeszedł testy i będzie sprawny podczas liczenia głosów po niedzielnych wyborach.
W piątek - po przeprowadzeniu dwudniowych testów, sprawdzających m.in. wydajność systemu - Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że system informatyczny, który ma być wykorzystany w czasie wyborów parlamentarnych, działa poprawnie. Według KBW system zapewnia sprawną obsługę informatyczną wyborów.
Użycie systemu informatycznego do obsługi wyborów uzależnione było od wyników testów.
System informatyczny tworzony w KBW jedynie wspomaga pracę komisji wyborczych - umożliwia przesyłanie danych z protokołów drogą elektroniczną oraz obliczanie wyników wyborów. Głosy w wyborach w Polsce zawsze są liczone ręcznie: członkowie komisji obwodowych po zakończeniu głosowania wyjmują głosy z urny, a następnie je podliczają a dane wprowadzają do papierowych protokołów z głosowania (oraz do systemu informatycznego). PKW ogłasza wyniki wyborów na podstawie papierowych protokołów.
Budowa systemu informatycznego w KBW rozpoczęła się po tym, gdy w ubiegłym roku zawiódł system przygotowany w KBW we współpracy z wyłonioną w przetargu firmą Nabino. Opóźniło to podanie przez PKW wyników jesiennych wyborów samorządowych.
(abs)