Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało pełne listy kandydatów na wybory parlamentarne. Przedstawił je szef Komitetu Wykonawczego i lider rzeszowskiej listy PiS Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski podkreślił, że listy były gotowe już "od jakiegoś czasu", ale przeszły drobne "zmiany kosmetyczne".

Są to listy po części samorządowe - ok. 60 proc. osób z list PiS, to aktywni samorządowcy, burmistrzowie, radni wszystkich szczebli samorządowych - mówił szef Komitetu Wykonawczego PiS. Nasze listy to również listy koalicyjne, bo oprócz członków PiS, będą na nich znajdować się członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia Jarosława Gowina, do niedawna członkowie Kukiz'15 - dodał.

Dziennikarze pytali Sobolewskiego o jego rywala w Rzeszowie - kandydata Koalicji Obywatelskiej Pawła Poncyliusza, w przeszłości posła PiS. Z tego, co słyszałem, to pan Poncyliusz przepielgrzymował kilka partii i w końcu trafił do ugrupowania, które można sparafrazować nazwą, że Platforma Jest Najważniejsza - powiedział Sobolewski nawiązując do dawnego ugrupowania Poncyliusza - Polska Jest Najważniejsza.


Kandydaci PiS do Sejmu


W okręgu nr 1 (Legnica) listę otwiera Adam Lipiński. Na drugiej pozycji jest Elżbieta Witek, a za nią Marzena Machałek. 

W okręgu nr 2 (Wałbrzych) listę otwiera Michał Dworczyk. Na drugiej pozycji jest Ireneusz Zyska, a na trzeciej Wojciech Murdzek. 

W okręgu nr 3 (Wrocław) listę otwiera Mirosława Stachowiak-Różecka. Za nią są Paweł Hreniak i Jacek Świat. 

W okręgu nr 4 (Bydgoszcz) listę otwiera Łukasz Schreiber. Za nim są Tomasz Latos i Piotr Król. Czwartą pozycję zajmuje były wiceszef MON Bartosz Kownacki. 

W okręgu nr 5 (Toruń) na pierwszym miejscu jest minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Za nim są Krzysztof Czabański i Iwona Machałek. Piąte miejsce zajmuje Anna Sobecka. 

W okręgu nr 6 (Lublin) liderem listy jest Sylwester Tułajew. Na drugim miejscu jest Przemysław Czarnek, a na trzecim Gabriela Masłowska. 

W okręgu nr 7 (Chełm) jedynką jest Jacek Sasin. Drugie miejsce zajmuje Sławomir Zawiślak, a trzecie Marcin Duszek. 

W okręgu nr 8 (Zielona Góra) listę otwiera Marek Ast. Za nim są Władysław Dajczak i Jerzy Materna. 

W okręgu nr 9 (Łódź) listę otwiera wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Drugie miejsce zajmuje Zbigniew Rau, a trzecie Waldemar Buda. 

W okręgu nr 10 (Piotrków Trybunalski) listę otwiera były minister obrony Antoni Macierewicz. Drugie miejsce zajmuje Grzegorz Wojciechowski, a trzecie Robert Telus. 

W okręgu nr 11 (Sieradz) jedynką jest Joanna Lichocka. Za nią są Piotr Polak i Tadeusz Woźniak. 

W okręgu nr 12 (Chrzanów) listę otwiera były rzecznik rządu Rafał Bochenek. Drugie miejsce zajmuje Marek Polak, a trzecie Zbigniew Biernat. 

W okręgu nr 13 (Kraków) listę otwiera Małgorzata Wassermann. Drugie miejsce zajmuje Ryszard Terlecki, a trzecie Andrzej Adamczyk. 

W okręgu nr 14 (Nowy Sącz) listę otwiera Arkadiusz Mularczyk. Za nim są Anna Paluch i Barbara Bartuś.


W okręgu nr 15 (Tarnów) "jedynką" jest Anna Pieczarka, "dwójką" Józefa Szczurek-Żelazko, a "trójką" Michał Wojtkiewicz. 

W okręgu nr 16 (Płock) listę otwiera minister zdrowia Łukasz Szumowski. Za nim są m.in. Maciej Małecki, Maciej Wąsik i Marek Opioła. 

W okręgu nr 17 (Radom) listę otwiera Marek Suski. Za nim są m.in. zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel i Anna Kwiecień. 

W okręgu nr 18 (Siedlce) pierwsze trzy miejsca na liście zajmują Krzysztof Tchórzewski, Henryk Kowalczyk i Arkadiusz Czartoryski. Czwarty jest minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

W okręgu nr 19 (Warszawa I) pierwsze miejsce zajmuje lider PiS Jarosław Kaczyński. Drugi jest Mariusz Kamiński, a trzecia Małgorzata Gosiewska. Na dalszych miejscach są m.in. Piotr Naimski, Zbigniew Gryglas, Sebastian Kaleta i Andrzej Melak. 

W okręgu nr 20 (Warszawa II) listę otwiera minister obrony Mariusz Błaszczak. Druga jest Anita Czerwińska, a trzeci Andrzej Smirnow. 

W okręgu nr 21 (Opole) pierwsze trzy miejsca na liście zajmują Violetta Porowska, Katarzyna Czochara i Janusz Kowalski. 

W okręgu nr 22 (Krosno) listę otwiera były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Drugie miejsce zajmuje Anna Schmidt-Rodziewicz, a trzecie Piotr Uruski. Piąty jest Stanisław Piotrowicz. 

W okręgu nr 23 (Rzeszów) "jedynką" jest Krzysztof Sobolewski. Druga jest Ewa Leniart, a trzecia Józefa Hrynkiewicz. 

W okręgu nr 24 (Białystok) listę otwiera minister edukacji Dariusz Piontkowski. Drugi jest Jarosław Zieliński, a trzeci Bohdan Paszkowski. 

W okręgu nr 25 (Gdańsk) listę otwiera wiceminister kultury Jarosław Sellin. Drugi jest Kacper Płażyński, a trzeci Arwid Żebrowski. 

W okręgu nr 26 (Gdynia) pierwsze trzy miejsca zajmują Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński i Piotr Muller. Czwarty jest były szef "Solidarności" Janusz Śniadek. 

W okręgu nr 27 (Bielsko-Biała) pierwsze trzy miejsca zajmują Stanisław Szwed, Grzegorz Puda i Kazimierz Matuszny. 

W okręgu nr 28 (Częstochowa) "jedynką" jest Szymon Giżyński. Druga jest Lidia Burzyńska, a trzeci Mariusz Trepka. 

W okręgu nr 29 (Gliwice) "jedynką" jest Bożena Borys-Szopa - minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Drugie miejsce zajmuje Wojciech Szarama, a trzecie Piotr Pyzik. 

W okręgu nr 30 (Rybnik) liderem listy jest były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Drugi jest Michał Woś, a trzeci Czesław Sobierajski. 

W okręgu nr 31 (Katowice) liderem jest premier Mateusz Morawiecki. Drugi jest Michał Wójcik, a trzeci Jerzy Polaczek. 

W okręgu nr 32 (Sosnowiec) pierwsze trzy miejsca zajmują Ewa Malik, Waldemar Andzel i Robert Warwas. 

W okręgu nr 33  (Kielce) listę otwiera minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Druga jest Anna Krupka, a trzeci Krzysztof Lipiec. 

W okręgu nr 34 (Elbląg) pierwsze trzy miejsca na liście zajmują Leonard Krasulski, Jerzy Wilk i Zbigniew Babalski. 

W okręgu nr 35 (Olsztyn) "jedynką" jest Wojciech Maksymowicz. Kolejne miejsca zajmują Iwona Arendt, Artur Chojecki i Wojciech Kossakowski. 

W okręgu nr 36 (Kalisz) "jedynką" jest Jan Dziedziczak. Drugi jest Tomasz Ławniczak, a trzeci Jan Mosiński. 

W okręgu nr 37 (Konin) pierwsze trzy miejsca zajmują Zbigniew Hofmann, Witold Czarnecki i Zbigniew Dolata. 

W okręgu nr 38 (Piła) "jedynką" jest Krzysztof Czarnecki, a kolejne miejsca mają Marta Kubiak i Grzegorz Piechowiak. 

W okręgu nr 39 (Poznań) pierwsze miejsce ma minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Drugi jest Tadeusz Dziuba, a trzeci wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. 

W okręgu nr 40 (Koszalin) pierwsze trzy miejsca zajmują Czesław Hoc, Paweł Szefernaker i Małgorzata Golińska. 

W okręgu nr 41 (Szczecin) "jedynką" jest minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Za nim są m.in. Leszek Dobrzyński Artur Szałabawka. 


Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.  Bierne prawo wyborcze w wyborach do Izby Wyższej przysługuje kandydatom, którzy ukończyli 30. rok życia. Wybory do Senatu odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych.