W nocy Rosjanie dokonali dwóch nalotów sterowanymi bombami lotniczymi na dzielnicę mieszkaniową w Zaporożu. W wyniku ostrzału zniszczona została szkoła i budynki mieszkalne. Ukraiński dron uderzył w budynek w centrum Moskwy powodując potężną eksplozję – podaje Reuters, powołując się na rosyjskie służby i świadków zdarzenia. Burmistrz Moskwy twierdzi, że bezzałogowca zestrzeliła rosyjska obrona powietrzna, a to jego odłamki uderzyły w centrum wystawiennicze. Rosjanie podają też, że rosyjskie okręty odparły atak ukraińskich bezzałogowych łodzi w pobliżu Krymu. Najważniejsze informacje dotyczące 541. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji.
Wołodymyr Zełenski w swoim codziennym przemówieniu zapowiedział "potężne wzmocnienia" przed 24 sierpnia, gdy Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości.
"Robimy wszystko, aby w przededniu Święta Niepodległości naszego kraju można było powiedzieć, że Ukraina zrobiła kolejny krok w stronę grona najsilniejszych państw świata" - przekazał prezydent.
Zełenski mówi, by "szykować się" na ważne informacje o wzmocnieniach przygotowywanych razem z "sąsiadami w UE", a także z krajami, z którymi dotychczas współpracowano w mniejszym stopniu.
Oświadczenie ma związek z pojawiającymi się informacjami o rosyjskich przygotowaniach do zmasowanych ataków 24 sierpnia.
Polskie służby rozbiły sieć agentów rosyjskich, którzy mieli prowadzić w naszym kraju akcje propagandowe i sabotować dostawy broni na Ukrainę - donosi amerykański dziennik "The Washington Post".
CNN powołując się na źródła w duńskim Ministerstwie Obrony, informuje, że szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi myśliwców F-16 mają rozpocząć się w sierpniu.
Wczoraj Antony Blinken oficjalnie potwierdził zgodę USA na przekazanie maszyn Kijowowi, a dziś podobną deklarację złożył doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Rumunia będzie transportowała do 60 proc. ukraińskiego zboża - zapowiedział premier Marcel Ciolacu w piątek po podpisaniu umowy o współpracy w eksporcie ukraińskiej żywności z goszczącym w Bukareszcie premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
Przed miesiącem Rosja jednostronnie wycofała się z umowy zbożowej, zawartej rok wcześniej przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. W jej ramach z ukraińskich czarnomorskich portów mimo wojny mogły wychodzić statki transportujące żywność i nawozy. Jednak Rosja odmówiła przedłużenia umowy. Od tygodni - podkreśliła Associated Press - trwają też rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie magazyny zboża i obiekty portowe wzdłuż Dunaju.
Amerykańscy urzędnicy nie są entuzjastycznie nastawieni do strategii wojennej Kijowa. Według źródeł CNN, część administracji Bidena uważa, że Ukraińcy atakując cele na Krymie marnują zasoby, a do tego bezsensownie rozciągnęli linie przez co nie są w stanie odnosić sukcesów na najważniejszych odcinkach frontu.
Eksplozja w okupowanym Enerhodarze. W mieście przy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, doszło do wybuchu podczas narady policji rosyjskiej i wielu funkcjonariuszy okupacyjnej formacji zostało rannych - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
"Liczne rany odniósł naczelnik oddziału miejskiego, pułkownik MSW Rosji Paweł Czesanow z Republiki Czuwaskiej" - poinformował HUR.
"New York Times" podaje, że łączna liczba rannych i zabitych żołnierzy ukraińskich i rosyjskich osiągnęła prawie liczbę pół miliona.
Straty rosyjskie można szacować na około 300 tysięcy żołnierzy, w tym około 120 tysięcy zabitych i 180 tysięcy rannych.
Amerykańską administrację niepokoją również straty Ukraińców, które już przekroczyły liczbę żołnierzy, które straciły USA w czasie trwającym niemal 20 lat konflikcie w Wietnamie.
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan potwierdził w piątek informacje, że władze amerykańskie poprą przekazanie samolotów F-16 Ukrainie przez Danię i Holandię.
Odnosząc się do pesymistycznych ocen wywiadu USA, doradca prezydenta Joe Bidena stwierdził, że wiele analiz do tej pory było błędnych i dlatego nie będzie próbował przewidywać przebiegu ukraińskiej kontrofensywy.
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył w piątek, że Kijów mógłby rozważyć wymianę Rosjan skazanych na Ukrainie na obywateli rosyjskich, którzy w swym kraju otrzymali długoletnie wyroki, bo protestowali przeciwko wojnie.
Zastrzegł, że w takiej wymianie nie chodziłoby o jeńców wojennych, którzy - jak zapewnił - są dla Kijowa priorytetem. W zamian za rosyjskich więźniów politycznych można byłoby przekazać Moskwie Rosjan, których Jusow określił jako "umownych Medwedczuków".
Wiktor Medwedczuk był jednym z ukraińskich oligarchów, wpływową postacią w Ukrainie i całkowicie podporządkowaną woli Władimira Putina. Został schwytany przez ukraińskie służby i wymieniony za żołnierzy przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli.
Z okazji Święta Niepodległości Ukrainy, które wypada 24 sierpnia, ukraińska poczta wyemituje znaczek z posągiem "Matki Ukrainy". Od kilku dni na pomniku zamiast rosyjskiego symbolu widnieje herb Ukrainy.
W Stambule zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi z Turcji na wyposażenie marynarki wojennej Ukrainy - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że przebieg prac konstrukcyjnych odbywa się zgodnie z planem i podpisanymi kontraktami.
Na okupowanym przez Rosję Krymie szefowie komisji wojskowych żądają wysokich opłat za wydanie ciał zabitych żołnierzy ich rodzinom - podała organizacja KrymSOS, nagłaśniająca sytuację na półwyspie. Choć ciała są w kostnicy, wojskowi twierdzą, że należy je sprowadzić z frontu i rodziny muszą pokryć koszty.
Szefowie komisji żądają kwot rzędu 100-150 tys. rubli (ok. 1000-1500 USD) jako opłat za rzekome sprowadzenie ciał.
Wojska rosyjskie zaatakowały wieś Wirówka w obwodzie chersońskim, raniąc 17-letnią dziewczynkę, poinformował gubernator Ołeksandr Prokudin.
"Ukraińcy spieszą się, bo zależy im, żeby zdążyć zrealizować jak największą liczbę zadań taktycznych i operacyjnych przed porą deszczową, jesienną, kiedy czarnoziemie będą praktycznie niedostępne dla ciężkiego sprzętu" - tak stan ukraińskiej kontrofensywy komentował na antenie internetowego Radia RMF24 generał Jarosław Kraszewski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych.
Wcześniej w sierpniu wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar ostrzegała, że w Rosji trwa ukryta mobilizacja, której Kreml nie ogłasza publicznie ze względu na niezadowolenie matek i żon zmobilizowanych. Ukraina musi brać pod uwagę, że te działania trwają - mówiła wiceminister. Choć Rosjanie "tracą motywację i coraz częściej nie wiedzą, co robią na terytorium Ukrainy", to jest ich wielu i mają przewagę liczebną - wskazała Malar.
W całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy powinni skierować się do najbliższych schronów.
W Rosji nadal trwa mobilizacja do armii, co miesiąc mobilizowanych jest około 20 tysięcy ludzi - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Z danych tych wynika, że średnio codziennie mobilizowanych jest 666 ludzi.
Ocenił, że mobilizacja - mająca charakter przymusowy - obejmuje głównie tych mężczyzn, którzy niedawno otrzymali paszport Rosji. Wezwań do armii nie otrzymują natomiast dzieci urzędników i oligarchów.
Przed budynkiem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w Niżnym Nowogrodzie zawisła ukraińska flaga. Rosyjskie służby nie wiedzą, kto zdecydował się na taki krok.
W nocy Rosjanie dokonali dwóch nalotów sterowanymi bombami lotniczymi na dzielnicę mieszkaniową w Zaporożu. W wyniku ostrzału zniszczona została szkoła i budynki mieszkalne. Fala uderzeniowa i gruz zniszczyły elewacje i wybiły szyby w oknach.
Z relacji Amerykanów biorących udział w walkach na Ukrainie wynika, że armia ukraińska ponosi ciężkie straty podczas kontrofensywy - podała stacja telewizyjna ABC. Rozmawiała ona z dwoma byłymi żołnierzami USA, którzy zostali ranni w Donbasie i są w szpitalu w Kijowie.
Jeden z rozmówców ABC, pochodzący z Teksasu i używający pseudonimu "Tango" powiedział, że jego oddział, złożony z kilkudziesięciu ludzi, poniósł straty sięgające 85 procent. Drugi z Amerykanów, pochodzący z Alaski i przedstawiający się pseudonimem "Goldfish", powiedział, że Rosjanie stawili "dobrze zorganizowany opór" podczas walk.
W Chersoniu ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
Amerykański wywiad jest zdania, że siłom ukraińskim nie uda się osiągnąć kluczowego celu trwającej kontrofensywy, jakim jest odzyskanie kontroli nad Melitopolem w południowo-wschodniej części kraju. Najnowszą ocenę sytuacji na ukraińskim froncie przez Amerykanów ujawnił dziennik "The Washington Post".
Pływający pod banderą Hongkongu Joseph Schulte, pierwszy statek towarowy, który opuścił ukraiński port w Odessie od zakończenia umowy zbożowej pomimo rosyjskich gróźb, wpłynął do Bosforu w Stambule.
Rosja tworzy prokremlowską przestrzeń informacyjną na okupowanych terenach Ukrainy, m.in. poprzez integrowanie szkół ze swoim systemem edukacji i zatrudnianie w mediach dziennikarzy przysyłanych z kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Przekazano też, że od 1 września do szkół w okupowanych regionach Ukrainy i całej Federacji Rosyjskiej trafi nowy podręcznik do historii Rosji, w którym chwalona jest tzw. specjalna operacja wojskowa, a Ukraina jest opisana jako państwo ultraterrorystyczne.
W terminalu cargo portu Noworosyjsk (Rosja) wybuchł potężny pożar. Zapalić miały się drewniane palety, a słup dymu widać z odległości wielu kilometrów. Na miejscu pracuje kilkudziesięciu strażaków - donoszą rosyjskie media.
Zmarły w środę w więzieniu generał rosyjskiej Federalnej Służby Ochrony (FSO) Giennadij Łopyriow, odsiadujący od 2017 roku wyrok za korupcję, prawdopodobnie był "strażnikiem tajemnic" dotyczących prywatnej rezydencji Władimira Putina w Gelendżyku nad Morzem Czarnym - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonali 79 nalotów na 20 osiedli w obwodzie zaporoskim - przekazał szef Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko.
64 pociski artyleryjskie padły na wioski i miejscowości znajdujące się na linii frontu.
Prawdopodobne przełamanie przez ukraińską armię pierwszej linii rosyjskiej obrony w pobliżu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim może oznaczać, że walki przeniosą się na tereny mniej zaminowane, a zatem bardziej sprzyjające osiąganiu szybkich postępów - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Od pierwszych dni czerwca w obwodach zaporoskim i donieckim na południu i wschodzie kraju trwa kontrofensywa przeciwko rosyjskim wojskom. W środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała o wyzwoleniu wsi Urożajne w zachodniej części Donbasu
Płynący pod banderą Hongkongu kontenerowiec Joseph Schulte opuścił zablokowany przez Rosję ukraiński port nad Morzem Czarnym w Odessie i przepłynął przez Cieśninę Bosfor - podaje Reuters.
Jednostka była w porcie od 23 lutego 2022 roku.
Infrastruktura krytyczna odpowiedzialna za ogrzewanie ukraińskich domostw jest obecnie przygotowana w 60 procentach - powiedziała PAP.PL wiceminister infrastruktury wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Azarkhina. "Mamy czas do zimy, by przygotować się w 100 proc." - podkreśliła.
Wiceminister rozwoju Ukrainy podkreśliła w rozmowie z PAP.PL, że jednym z głównych priorytetów Ukrainy pozostaje odpowiednie zabezpieczenie obiektów infrastruktury krytycznej, które od wybuchu wojny na pełną skalę są na celowniku Rosji. "Przede wszystkim musimy odnowić i zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną Ukrainy na wypadek kolejnych ataków" - powiedziała wiceminister.
Od 24 lutego 2022 roku do 18 sierpnia 2023 roku na froncie w Ukrainie zginęło 256 540 Rosjan. Tylko ostatniego dnia zginąć miało 460 rosyjskich żołnierzy.
W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 33 starć między siłami ukraińskimi a rosyjskimi - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Nie ma informacji o osobach rannych w wyniku uderzenia drona w budynek w Moskwie.
"Około godziny 4 czasu moskiewskiego kijowski reżim przeprowadził kolejny atak terrorystyczny w Moskwie i regionie moskiewskim z wykorzystaniem bezzałogowców" - przekazało ministerstwo obrony Rosji.
Kijów nie komentuje ataku.
Od początku maja, kiedy zniszczono drona, który pojawił się nad Kremlem, w Rosji dochodzi do coraz większej liczby ataków bezzałogowców.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że rosyjskie i chińskie okręty wojenne wspólnie patrolują Ocean Spokojny i prowadzą ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim.
W mediach społecznościowych opublikowano nagrania pokazujące wybuch po eksplozji bezzałogowca.
Ukraiński dron uderzył w budynek Expo Center. To miejsce oddalone od Kremla o mniej niż 5 kilometrów.