Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie zaporoskim – powiadomiły władze regionu. Celem ataku był obiekt infrastruktury. Dwie kobiety zginęły natomiast w rosyjskim ostrzale obwodu czernihowskiego, regionu Ukrainy na północ od Kijowa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować". Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie myśliwce F-16 do końca tego roku - powiedział w wywiadzie dla Fox News John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Piątek to 513. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w naszej relacji z 21.07.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:36

Prezydent Joe Biden zdecyduje czy przekazać rakiety dalekiego zasięgu ATACMS Ukrainie. Rozmawiał o tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. 

22:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".

Przypomniał, że Rosja "wykorzystuje most do dostaw amunicji i militaryzacji Krymu".

20:51

Zełenski poinformował o rozmowie w komentarzu na Twitterze. "Skoordynowaliśmy wysiłki w sprawie wznowienia pracy Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej" - napisał prezydent Ukrainy. Dodał, że poprosił Erdogana o pomoc w powrocie do kraju jeńców ukraińskich, w szczególności Tatarów krymskich.

20:50

Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej, a także o powrocie więzionych przez Rosję jeńców ukraińskich, zwłaszcza Tatarów krymskich.

Służby prasowe Erdogana poinformowały, że omówił on z Zełenskim "kwestię przedłużenia umowy o czarnomorskim korytarzu zbożowym". Komunikat ten wskazuje - jak ocenia rosyjska redakcja BBC - że Erdogan nie uważa umowy zbożowej, zawartej przy jego pośrednictwie, za zerwaną ostatecznie.

18:59

Rosji nie uda się uczynić z Morza Czarnego strefy samowoli i terroryzmu; Ukraina wie, jak się obronić i współpracuje ze swymi partnerami - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

W wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych Zełenski ostrzegł też, że Ukraina zareaguje na ostrzały rosyjskie wymierzone w południe Ukrainy. Zapewnił, że rezultatem tych ataków będzie również "większa konsolidacja na świecie na rzecz obrony i współpracy" i dążenie do "ukarania Rosji za wszystkie zbrodnie podczas obecnej wojny".

18:37

W przededniu szczytu NATO rosyjscy hakerzy przełamali zabezpieczenia jednej z litewskich rozgłośni radiowych i wyemitowali przygotowany przez siebie program. To jeden z wielu przypadków wykorzystywania przez Rosję fal radiowych na potrzeby propagandy wojennej - przekazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

18:26

Na miejscu Jewgienija Prigożyna bardzo bym się martwił, ponieważ NATO ma politykę otwartych drzwi, a Rosja ma "politykę otwartych okien" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji Aspen Security Forum. Dodał też, że pojawienie się najemników Grupy Wagnera na Białorusi jest złą wieścią dla tego kraju.

18:01

Na 15 lat więzienia skazał sąd w Charkowie byłego policjanta, który współpracował z Rosjanami podczas okupacji miasta Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodowa na Facebooku.

17:24

Widzieliśmy, że funkcjonariusze rosyjskich służb i decydenci dryfowali zagubieni podczas trwania buntu Jewgienija Prigożyna i pojawiło się pytanie: "czy car jest nagi?" - powiedział dyrektor CIA Bill Burns podczas konferencji Aspen Security Forum w Kolorado. Stwierdził jednak, że Putin jest "absolutnym apostołem zemsty" i ukarze Prigożyna.

17:22

Dwie kobiety zginęły w rosyjskim ostrzale obwodu czernihowskiego, regionu Ukrainy na północ od Kijowa - poinformował szef administracji obwodowej Wiaczesław Czaus. Ciała kobiet wydobyto spod gruzów ostrzelanego Domu Kultury.

17:04

Żałosny nudziarz z Kremla kolejny raz powtarza kłamstwa dotyczące Polski, a także próbuje fałszować prawdę o wojnie przeciwko Ukrainie. Władimir Putin znów używa też rewizjonizmu historycznego do szerzenia kłamliwych oskarżeń pod adresem Polski - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do ostatniej wypowiedzi prezydenta Rosji.

15:58

Dwoje dzieci zginęło, a jedna kobieta odniosła obrażenia w wyniku ostrzelania w piątek przez siły rosyjskie wioski Drużba pod Toreckiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Kyryłenko podał, że około godziny 15 (godz. 14 czasu polskiego) siły rosyjskie ostrzelały wioskę Drużba z artylerii, a jeden z pocisków trafił w podwórko, gdzie znajdowały się dzieci. Zginęło rodzeństwo: 10-letni chłopiec i 16-letnia dziewczyna. W tej samej wsi ranna została starsza kobieta, którą przewieziono do szpitala.

Szef władz obwodowych zaapelował w związku z tym do rodziców, by niezwłocznie wywieźli dzieci z niebezpiecznych terenów. "Dzieci nie powinny żyć obok wojny. Za ich życie odpowiadacie wy, także wobec prawa" - zaznaczył.

15:38

Niemiecki producent broni Rheinmetall nie przejmuje się groźbami ze strony Rosji i trzyma się swojego planu budowy fabryki czołgów na Ukrainie - pisze portal dziennika "Bild". W czwartek Kreml zagroził zbombardowaniem planowanej na Ukrainie fabryki czołgów po jej ukończeniu.

Nie damy się odwieść od naszej pomocy dla Ukrainy - powiedział "Bildowi" prezes koncernu Armin Papperger. Dodał, że Kijów ma "skuteczne możliwości obrony przed atakami na wrażliwe cele". Zaznaczył, że Rheinmetall jest zaangażowany we współpracę z ukraińskim partnerem - Ukroboronpromem, który ma wiele zakładów na Ukrainie.

15:31

Rosja uderza w port w Odessie pociskami Onyx Anti-Ship Cruise Missiles, zmodyfikowanymi do ataków naziemnych. Lecąc na wysokości 10 metrów nad wodą, stanowią duże zagrożenie dla ukraińskich portów.

15:07

Rosyjscy śledczy zatrzymali Igora Girkina, czołowego rosyjskiego propagandystę i byłego "ministra obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Żona zatrzymanego twierdzi, że postawiono mu zarzut "ekstremizmu".

14:51

Kadyrow opublikował swoje zdjęcie ze złotym karabinem maszynowym

13:59

Premier Ukrainy powinien przeprosić Polskę za nieuczciwe praktyki, a nie wygłaszać tezy godzące w Polskę i relacje polsko-ukraińskie - oceniła była premier, europosłanka PiS Beata Szydło odnosząc się do wpisu Denysa Szmyhala ws.  ukraińskiego zboża.

13:43

Mieszkaniec obwodu chersońskiego na południu Ukrainy gromadził broń pozostawioną przez rosyjskich żołnierzy, by sprzedać ją na czarnym rynku przestępcom; grozi mu 7 lat pozbawienia wolności - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Jak poinformowała służba, próbował on skontaktować się z przedstawicielami miejscowego świata przestępczego by zaoferować im sprzedaż zgromadzonego przez siebie uzbrojenia. Po wykryciu skrytki funkcjonariusze znaleźli w niej: minę przeciwczołgową, rosyjski pocisk przeciwpancerny Kornet, ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-22, granatnik ręczny, dwa pociski czołgowe. Oprócz tego w schowku odkryto cztery sztuki amunicji do granatników przeciwpancernych RPG-7 i SPG, pięć pocisków 30 mm do działka automatycznego 2A42, cztery pociski do granatników, prawie 400 sztuk amunicji różnego kalibru i 14 kg prochu artyleryjskiego.

13:17

"Zachodnia część Polski to prezent Stalina dla tego kraju. Polska o tym zapomniała. My im o tym przypomnimy" - powiedział w ostatnim przemówieniu prezydent Rosji Władimir Putin. Odniesień do naszego kraju było więcej. Przywódca Rosji stwierdził, że Polska planuje interweniować w Ukrainie, a Zachód chce wysłać Polaków i Litwinów na "mięso armatnie".

12:28

Prezes Rheinmetallu w odpowiedzi na groźby Rosjan powiedział, że planuje zabezpieczyć swój zakład w Ukrainie własnymi systemami obrony przeciwlotniczej.

11:47

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w piątek ambasadora swego kraju w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Wadyma Prystajkę, który skrytykował jego słowa dotyczące brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a.

W rozporządzeniu prezydenta napisano, że Prystajko zostaje zwolniony ze stanowiska ambasadora w Wielkiej Brytanii oraz stałego przedstawiciela Ukrainy przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Podczas szczytu NATO w Wilnie Wallace powiedział, że Ukraina powinna pamiętać, iż kraje przekazujące jej broń oddają ją z własnych zapasów i dobrze byłoby, by widziały wdzięczność, a nie tylko kolejne żądania. "Nie jesteśmy Amazonem" - zauważył brytyjski minister, dodając, że Ukraina zawsze prosi o więcej, nawet po otrzymaniu kolejnej partii uzbrojenia.

11:21

Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie zaporoskim - powiadomiły władze regionu. Celem ataku był obiekt infrastruktury.

"W wyniku uderzenia rosyjskiego w obiekt infrastruktury w powiecie połohiwskim zginęli czterej pracownicy w wieku 29, 30, 33 i 43 lat. Jeszcze dwie osoby zostały ranne i zostały skierowane do placówki medycznej" - powiadomił Jurij Małaszko, szef władz regionu.

Urzędnik powiadomił w piątek rano, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 80 ostrzałów 20 miejscowości w regionie.

10:38

W czasie rosyjskiego ostrzału Odessy zniszczone zostały dwa wozy strażackie.

10:17

Rakiety Onyx są wystrzeliwane w kierunku Odessy. Ogłoszono alarmy przeciwlotnicze.

09:40

Według ISW Kreml próbuje stworzyć "wrażenie pilności" wokół powrotu Rosji do umowy przez nasilenie ataków na ukraińską infrastrukturę i groźby ataków na statki cywilne na Morzu Czarnym.

"Nie jest jasne, do jakiego stopnia siły rosyjskie są gotowe atakować statki cywilne, chociaż Kreml liczy zapewne, że ta deklaracja będzie mieć mrożący wpływ na aktywność morską na Morzu Czarnym i stworzy warunki zbliżone do całkowitej blokady ukraińskich portów w tym regionie z początku pełnoskalowej inwazji" - ocenili analitycy.

Te działania Rosji mogą jednak być kontrproduktywne i zaszkodzić dostawom do krajów, które Moskwa traktuje jako swoją "docelową grupę odbiorców".

09:29

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym - pisze Instytut Badań nad Wojną.

"To najprawdopodobniej część wysiłków na rzecz wykorzystania wycofania się Rosji z umowy zbożowej i wyegzekwowania szerokich koncesji od Zachodu" - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, w którym odnotowuje m.in. nasilenie ataków na porty i infrastrukturę zbożową Ukrainy w ostatnich dniach.

ISW odnotowuje, że komentując wycofanie się Moskwy z porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym, Władimir Putin jako warunek stawiał m.in. wycofanie sankcji, zgodę na eksport rosyjskiego zboża i nawozów.

09:09

Program rekrutacji więźniów przez rosyjską najemniczą Grupę Wagnera przekształcił ją w organizację zdolną podważyć autorytet Władimira Putina, a jego zakończenie jest punktem odniesienia zarówno w jej historii, jak i wojny na Ukrainie - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w najbliższych dniach Grupa Wagnera prawdopodobnie zwolni ostatnich skazańców-rekrutów z obowiązkowej służby. W ramach Projektu K, który osiągnął szczyt na początku 2023 r., w Grupie Wagnera służyło co najmniej 40 tys. skazańców. Dodano, że znaczna liczba ułaskawionych więźniów prawdopodobnie skorzysta z oferty kontynuowania współpracy z Grupą Wagnera, zawierając profesjonalne kontrakty, a tymczasem rekrutację więźniów przejęło rosyjskie ministerstwo obrony.

08:31

W obwodzie odeskim dwie rosyjskie rakiety Kalibr trafiły w magazyn ze zbożem - powiadomiły władze regionu. Zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. Ranne są dwie osoby.

W ciągu minionego tygodnia był to już czwarty rosyjski atak rakietowy na obwód odeski. Po wyjściu Rosji z tzw. inicjatywy zbożowej Morza Czarnego wojska armii agresora atakują infrastrukturę portową i zbożową.

08:25

Prezydent Rosji Władimir Putin próbuje kupić czas, zastanawiając się, co ma zrobić z Jewgienijem Prigożynem - uważa szef CIA. William Burns podczas spotkania na Forum Bezpieczeństwa w Aspen mówił, że Putin będzie chciał się zemścić na szefie Grupy Wagnera.

08:10

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko powiadomił, że zgłosił premierowi swoją dymisję. O zmianę na tym stanowisku zaapelował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W tle jest m.in. spór o wydatki na kulturę w czasie wojny.

Tkaczenko był krytykowany m.in. za planowane duże wydatki (500 mln hrywien, równowartość ok. 54 mln zł) na projekt Muzeum Hołodomoru (Wielkiego Głodu).

Minister argumentował w czwartek, że "zarówno prywatne, jak i budżetowe wydatki na kulturę w czasie wojny są nie mniej ważne niż środki na drony, bo kultura jest tarczą tożsamości i granic".

07:36

Komitet ds. bezpieczeństwa analizował możliwe zagrożenia związane z obecnością Grupy Wagnera na Białorusi; szef MON, przewodniczący Komitetu Mariusz Błaszczak zdecydował o przemieszczeniu naszych formacji wojskowych z zachodu na wschód Polski - powiedział PAP sekretarz Komitetu, minister Zbigniew Hoffmann.

W czwartek agencja Reutera poinformowała, powołując się na ministerstwo obrony w Mińsku, że na poligonie w pobliżu Brześcia przy granicy z Polską armia białoruska szkoli się wspólnie z Grupą Wagnera. Jak podała ukraińska agencja UNIAN, szkolenia - według zapowiedzi Mińska - mają trwać na poligonie koło Brześcia przez tydzień. Biorą w nich udział oddziały białoruskich Sił Operacji Specjalnych wspólnie z przedstawicielami Grupy Wagnera.

05:47

Kanada nałożyła sankcje na 41 osób i podmiotów związanych z sektorem obronnym Rosji oraz na 23 osoby i podmioty sektora kultury, m.in. reżysera Nikitę Michałkowa - poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Wśród objętych sankcjami znaleźli się członkowie Grupy Wagnera, którzy działali na Ukrainie i w Afryce, w tym Iwan Masłow, szef oddziału wagnerowców, który przyczynił się do masakry cywilów w Moura w Mali, w marcu 2022 r. Jest też "Africa Politology", określany jako podmiot zależny od szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, zajmujący się tworzeniem strategii prowadzących do wycofania się krajów zachodnich z Afryki, podważania roli ONZ oraz przygotowywaniem pozwów przeciw zachodniej prasie.

Kolejny cel kanadyjskich sankcji to sektor energetyki nuklearnej w Rosji, w związku z niebezpiecznymi działaniami Rosji wobec elektrowni atomowej w Zaporożu. Sankcje dotyczą też osób związanych z produkcją rosyjskich dronów Orlan-10.

Na liście sankcyjnej są też podmioty sektora finansowego: Bank Toczka, Tinkoff Bank JSC, systemy płatności Yandex i Mir.
Na liście objętych sankcjami znalazł się m.in. popierający Władimira Putina reżyser Nikita Michałkow. Sankcje objęły też minister kultury Olgę Ljubimową i ministerstwo kultury Rosji, ministra nauki i wyższej edukacji Walerego Falkowa, a także podmioty sektora kultury i mediów.

05:26

Od poniedziałku rosyjskie wojska użyły przeciwko Ukrainie prawie 70 rakiet i 90 dronów bojowych typu shahed - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, w związku z niewystarczającą liczbą systemów obrony powietrznej, nie udało się strącić wszystkich wrogich celów.

Tylko w ciągu czterech dni w tym tygodniu, od poniedziałku, rosyjscy terroryści już zastosowali przeciwko naszemu państwu, zwłaszcza przeciwko Odessie i obwodowi odeskiemu oraz Mikołajowowi, i innym naszym południowym miastom i hromadom (gminom - PAP) prawie 70 rakiet różnego typu i prawie 90 dronów shahed - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

05:25

Senat USA sprzeciwił się próbie powiązania pomocy wojskowej dla Ukrainy z wydatkami na obronę innych członków NATO. Zadecydował o tym przeważającą większością głosów.

Z projektem uzależnienia pomocy wojskowej USA dla Ukrainy od wyasygnowania przez pozostałe państwa NATO co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto na wydatki obronne Paktu, wystąpił senator GOP Mike Lee. Poparło go tylko 12 Republikanów.

100-osobowa wyższa izba Kongresu USA sprzeciwiła się zgłoszonej przez nich poprawce do ustawy o autoryzacji obrony narodowej (National Defense Authorization Act, NDAA) stosunkiem głosów 71 do 13. Nie zgodził się na jej wprowadzenie żaden z obecnych w trakcie głosowania demokratów.

Stany Zjednoczone wysłały ponad 40 mld dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę od początku inwazji Rosji w lutym 2022 roku, w tym 1,3 miliarda dolarów, których przekazanie administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła w środę.

05:23

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie myśliwce F-16 do końca tego roku - powiedział w wywiadzie dla Fox News John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

"F-16 dotrą na Ukrainę najprawdopodobniej do końca roku. Ale nie sądzimy, że tylko F-16 będą w stanie zmienić sytuację (na polu walki - red.)" - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Kirby dodał, że Ukraina potrzebuje teraz więcej pocisków artyleryjskich.