Rosyjskie wojska minionej nocy zaatakowały Ukrainę 31 dronami bojowymi typu Shahed; 30 z nich strącono - poinformował rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Partyzanci w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu wysadzili w powietrze auto z rosyjskim oficerem - poinformował Petro Andriuszczenko, lojalny wobec Kijowa doradca mera tego miasta na południowym-wschodzie Ukrainy. Minister obrony Ukrainy przekazał, że Moskwa "stara się stworzyć sztuczny konflikt" wewnątrz Ukrainy. Najważniejsze informacje dotyczące konfliktu znajdziecie w naszej relacji z soboty, 16 grudnia 2023 r. Był to 661. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Relacja została zakończona. Najważniejsze informacje na temat wojny w Ukrainie znajdziecie >>> TUTAJ. 

19:11

Spora część komentatorów spisała już Ukraińców na straty, ale może się okazać, że przedwcześnie. Sytuacja nie jest aż tak beznadziejna, jak się wydaje - istnieją oznaki, że Kijów przygotowuje plan ofensywy oparty na myśliwcach wielozadaniowych, które mają zostać przekazane przez Zachód. Byłyby to działania prowadzone (wreszcie!) zgodnie ze sztuką wojenną.

17:32

Zachód poszukuje sposobów na przejęcie aktywów Rosji za granicą i przekazanie części z nich broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie, podczas gdy spory polityczne w USA i Europie zagrażają dalszej pomocy finansowej dla Kijowa - podał dziennik "Financial Times".

Urzędnicy krajów grupy G7 zintensyfikowali w ostatnich tygodniach rozmowy na temat wydania na ten cel części spośród około 300 mld dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych. Byłoby to radykalnym krokiem, otwierającym nowy rozdział w finansowej walce Zachodu przeciwko Moskwie - ocenia brytyjski dziennik.

Zajęte rosyjskie aktywa mogłyby być alternatywnym źródłem finansowania dla Kijowa, zwłaszcza biorąc pod uwagę przewidywane olbrzymie koszty odbudowy Ukrainy po wojnie - podkreśla dziennik.

15:44

Wtorkowy cyberatak, którego głównym celem była największa ukraińska sieć telefonii komórkowej Kyivstar, był jednym z najpoważniejszych jeśli chodzi o skutki od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, skutki cyberataku na Kyivstar były odczuwane przez co najmniej 48 godzin, a spowodował on, że użytkownicy sieci nie mieli sygnału telefonii komórkowej ani możliwości korzystania z Internetu. Dodano, że Kyivstar dostarcza usługi telefonii komórkowej i domowego Internetu do ponad połowy populacji Ukrainy, ale sieć zapewnia, że żadne dane użytkowników nie zostały narażone na szwank.

Według doniesień, cyberatak zakłócił również działanie syren alarmowych, niektórych banków, bankomatów i terminali w punktach sprzedaży. W tym samym czasie ukraiński bank Monobank stał się celem ataku DDoS (Distributed Denial of Service), wskutek czego zakłócony został dostęp do strony internetowej banku. 

"Zdarzenie to, w którym ucierpiały ukraińskie zasoby rządowe i służby ratunkowe, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej destrukcyjnych cyberataków na ukraińskie sieci od początku inwazji Rosji na pełną skalę" - oceniono.

14:21

Ukraińska kontrofensywa wyraźnie utknęła w martwym punkcie, a Zachód waha się ze swoim wsparciem. Ale czy sytuacja na froncie jest naprawdę tak beznadziejna? Niekoniecznie. Istnieją oznaki, że Kijów przygotowuje plan ofensywy oparty na udziale myśliwców - pisze portal niemieckiego dziennika "Welt".

13:46

Rosja stara się stworzyć sztuczny konflikt w kierownictwie ukraińskiego państwa i prowadzi informacyjno-psychologiczną operację, w ramach której szerzy narrację o tym, że jakoby Ukrainy nie wspierają partnerzy - powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.

Szef resortu podczas kongresu władz lokalnych i regionalnych we Lwowie zwrócił uwagę na zagrożenia w przestrzeni informacyjnej. Jak ostrzegł, strona rosyjska "aktywnie pracuje nad dyskredytacją Ukrainy na zewnątrz i wewnątrz" - pisze w sobotę Ukrinform.

Umierow dodał, że Moskwa "próbuje stworzyć sztuczny konflikt w kierownictwie (ukraińskiego państwa) i stworzyć iluzję, jakoby Ukrainy nie wspierają partnerzy".
Minister zwrócił się też do przedstawicieli władz lokalnych o większe zaangażowanie w działaniach mobilizacyjnych.

12:58

Laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan zablokował plan wysłania na Ukrainę samochodów, które w przeciwnym razie zostałyby zezłomowane z racji tego, że nie spełniają londyńskich norm emisji spalin - ujawnił w sobotę dziennik "Daily Telegraph".

Z prośbą taką zwrócił się we wrześniu mer Kijowa Witalij Kliczko, wskazując, że niektóre z przeznaczonych do zezłomowania samochodów, zwłaszcza mające napęd na cztery koła SUV-y i pick-upy, mogłyby być wykorzystywane na Ukrainie w "różnych rolach ratujących życie i transportowych".

Ale w wysłanej we wtorek odpowiedzi, do której dotarł "Daily Telegraph", Khan napisał, że nie zezwoli na tę propozycję, ponieważ nie spełnia ona "progu prawnego", który wymaga, aby program złomowania przynosił korzyści londyńczykom z "perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej". Dodał, że program został "zaprojektowany w celu zapewnienia, że najbardziej zanieczyszczające pojazdy zostaną trwale usunięte z londyńskich dróg".

12:05

Państwo powinno poprawić komunikację ze społeczeństwem w sprawie mobilizacji - powiedział zastępca dowódcy 3. brygady szturmowej sił ukraińskich major Rodion Kudriaszow, cytowany w sobotę przez telewizję Espreso.

Dziś jest to bardzo ważne, by mobilizacja działała z dwóch stron. Po pierwsze - efektywniejsze działania mobilizacyjne i administracyjne akty prawne. To, co dzieje się teraz, nie całkiem mi się podoba. Zwłaszcza to, że przedstawiciele terytorialnych centrów uzupełnień chodzą po restauracjach z bronią - oświadczył wojskowy.

Według niego władze przegrały kampanię informacyjną, gdyż społeczeństwo "codziennie słyszało z ekranów telewizorów, że wszystko jest dobrze i zaraz nastąpi zwycięstwo". To nie tak. Ludzie powinni być świadomi, że to jest wojna na długo. Dlatego mobilizacja ma odbywać się równolegle z dobrą komunikacją władz ze społeczeństwem - dodał.

11:23

Groźby Putina wobec krajów bałtyckich, Gruzji i Mołdawii należy traktować bardzo poważnie. To nie jest tylko pobrzękiwanie szabelką. Możemy stanąć w obliczu niebezpieczeństw pod koniec tej dekady - powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius w wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag". Zapowiedział, że chciałby jak najszybciej złożyć wizytę w Polsce.

Można założyć, że w najbliższej dekadzie USA będą bardziej zaangażowane w regionie Pacyfiku niż obecnie - niezależnie od tego, kto zostanie kolejnym prezydentem i niezależnie od tego, że nastąpi - miejmy nadzieję, umiarkowane - ograniczenie amerykańskiego zaangażowania w Europa - zauważył Boris Pistorius.

Oznacza to, że my, Europejczycy, musimy zwiększyć nasze zaangażowanie, aby zagwarantować bezpieczeństwo na naszym kontynencie -podkreślił.

10:54

W wyniku operacji partyzantów oficer stojący na czele jednej z kaukaskich jednostek rosyjskiej armii został ranny i trafił do szpitala w Mariupolu - przekazał Andriuszczenko. Do wpisu dołączył zdjęcia przedstawiające zniszczony samochód. 

10:15

W obwodzie chersońskim w wyniku nocnego ostrzału Rosjan rannych zostało trzech mężczyzn. Poinformował o tym szef chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

"W nocy okupanci splądrowali obwód chersoński. W wyniku ‘przybycia’ do Chersonia ludzie zostali ranni. 55-letni mężczyzna ma obrażenia kończyn. 51-letni obywatel ma uraz głowy odłamkiem" - napisał Prokudin.

09:55

Przedstawiony przez niemiecką gazetę "Bild" rosyjski plan dalszego zajmowania ukraińskich ziem jest zbieżny z prowadzonymi przez Rosję miejscowymi operacjami ofensywnymi - pisze amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według informacji dziennika "Bild" Rosja pracuje nad wdrożeniem nowego średnioterminowego planu wojennego przeciw Ukrainie, który po raz kolejny przewiduje podbój dużych obszarów sąsiedniego kraju. Rosja liczy na dalszy spadek poparcia Zachodu dla Ukrainy - a także na pozorowane negocjacje mające na celu wprowadzenie świata w błąd co do "pokojowych intencji" Rosji.

Kreml wyznaczył również konkretne cele dla swojej armii w zakresie nowych podbojów na Ukrainie - wynika z informacji wywiadowczych udostępnionych "Bildowi".

08:42

W piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 24,5 tys. osób, a 22 tys. z Polski do Ukrainy - podała straż graniczna na platformie X. Od 24 lutego 2022 r. - początku agresji Rosji na Ukrainę - odnotowano ponad 17 719 000. wjazdów do Polski i ponad 15 921 000 wyjazdów na Ukrainę.

08:21

W ciągu minionej doby doszło do 96 starć na froncie - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie. Armia podkreśliła, że powstrzymuje ataki Rosjan w pobliżu Marjinki.

08:05

W Kirgistanie produkowane są rosyjskie pojazdy opancerzone - poinformował w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW w swojej informacji wskazuje również na wypowiedź ministra obrony Kirgistanu Baktybek Bekbołotow, który podczas konferencji prasowej powiedział, że modyfikacja rosyjskich GAZ-66M jest wykonywana w mieście Bałykczy.

Dodał, że Rosja dostarczyła niektóre części potrzebne do budowy pojazdów opancerzonych, a sam proces ich produkcji odbywa się w rosyjskiej bazie remontowej w Bałykczy. Szef resortu nie sprecyzował, ile pojazdów będzie tam produkowanych.

08:00

Armia rosyjska zaatakowała dronami m.in. Kijów. Jak przekazały władze ukraińskiej stolicy, atak przeprowadzono falami, z różnych kierunków. Obrona powietrzna strąciła wszystkie cele. Nikt nie został ranny.

Był to już szósty atak powietrzny na Kijów od początku miesiąca - podkreśliły władze.