Wielka Sobota była 52. dniem wojny Rosji z Ukrainą. Mer Trościańca Jurij Bowa twierdzi, że w jednej ze wsi w obwodzie sumskim na północy kraju po przejściu rosyjskich wojsk znaleziono pozostałości broni chemicznej m.in. sarinu. Drastycznie wzrosła liczba ostrzałów ukraińskich miast. Rakiety spadły na Charków, Lisiczańsk czy Siewierodonieck. Alarmy bombowe ogłoszono też m.in. w Lwowie i Kijowie. Mariupolska administracja podała, że Rosjanie kierują do szturmu więcej wojska. Władze Iziumu na wschodzie Ukrainy informują z kolei, że żołnierze wroga wywieźli do Rosji 50 mieszkańców tego miasta. Najważniejsze informacje znajdziecie w naszej relacji z 16 kwietnia 2022 roku.
To koniec dzisiejszej relacji minuta po minucie z 52. dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Najważniejsze informacje najdziecie również w naszym >>>PODSUMOWANIU DNIA<<<
W Mariupolu dziennikarze Reutersa przebywający w dzielnicach zajętych przez Rosjan dotarli do huty imienia Ilicza, w której obrońcy miasta bronili się w podziemnych tunelach i bunkrach. Nagranie opublikowane na Twitterze pokazuje ruiny miasta i ciała cywilów na ulicach.
Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz ponownie odwiedził Kijów, by podjąć próbę wznowienia negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją - informuje "Bloomberg".
W efekcie nałożonych na Moskwę sankcji w Belgii zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Według dziennika "Het Nieuwsblad" było to możliwe m.in. dzięki odłączenie wielu rosyjskich banków od systemu Swift, który ma swoją siedzibę na południu Belgii.
Wieczorem rosyjscy żołnierze ponownie ostrzelali Charków; zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne - poinformował mer tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta Ihor Terechow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Osoby ranne w wyniku wieczornego ostrzału znajdują się w szpitalu, gdzie lekarze walczą o ich życie - dodał Terechow.
Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek powiedział, że potrzebne są "gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny" oraz "dzieła pojednania". Apelował o "miłość i braterstwo". Na mszy był Iwan Fedorow, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer Melitopola. "Towarzyszymy wam, odwagi" - mówił papież.
W niedzielę wejdzie w życie zakaz wstępu dla rosyjskich statków do portów rumuńskich - podała ukraińska agencja Ukrinform. Zakaz obejmie wszystkie rosyjskie statki z wyjątkiem tych, które przewożą pomoc humanitarną, niektóre towary do Unii Europejskiej lub potrzebują pomocy; pozostałe utracą dostęp do rumuńskich portów na Morzu Czarnym i Dunaju. Tego samego dnia swoje porty dla rosyjskich statków zamkną również Włochy.
Od 24 lutego, początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w kraju zabito 21 przedstawicieli mediów - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na zajmującą się wolnością słowa komisję Rady Najwyższej Ukrainy.
W jednej ze wsi w obwodzie sumskim na północy Ukrainy po przejściu rosyjskich wojsk znaleziono pozostałości broni chemicznej - sarin i inne substancje - poinformował mer Trościańca Jurij Bowa.
Teraz zajmuje się tym SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy - przyp. red.). Możliwe, że tą substancją chemiczną okupanci chcieli uderzać czy to w Kijów, czy w Połtawę, czy w inne miasta - przekazał.
Skoro wojna dotyczy w jakiś sposób każdego z nas, to każdy musi włączyć się w jej zastopowanie. Najbardziej oczywistym działaniem jest bojkot firm rosyjskich i zagranicznych, które nie chcą przestać zarabiać na obecności w Rosji. Rosyjskie produkty ociekają krwią - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
"Pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy" - oświadczył prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.